Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (zkráceně RS, latinsky: sclerosis multiplex). Onemocnění, které si v poslední době vyžaduje více a více pozornosti, čím dál více se dostává do popředí zájmů odborné veřejnosti a výzkumů. Ale není zatím zcela probádán z a přesně zjištěn mechanismus vzniku. Jde totiž o chronické autoimunitní onemocnění, při kterém lidský imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu (mozek a míchu), čímž způsobuje zánět a následnou demyelinizaci (rozpad myelinových pochev). Nejvíce se toto onemocnění projevuje u mladších pacientů i dospívajících, nejčastěji ale okolo 20. až 40. roku věku. Nemoc si nevybírá mezi pohlavími, ale zatím v poměru muži:ženy převažují ženy v poměru 1:2. Prevalence není tak nízká, jak by si někdo mohl představit, zatím je výskyt tohoto onemocnění mezi 2 až 150 pacienty na 100 000 obyvatel. Tzn. asi 25 000 případů jen v ČR.

První zmínka o této nemoci je z roku 1868.

Zatím není moc přesně prozkoumáno, co může být hlavním spouštěčem, uvažuje se o hormonálních změnách během dospívání a vyzrávání lidského těla, stres, posttraumatické poruchy, psychická újma, ale i genetické faktory, faktory vnějšího prostředí, infekce, ...

Autoimunitní systém špatně vyhodnotí z nějakého důvodu, co je buňka tělu vlastní, a co cizorodá, a začne napadat právě myelinová zakončení nervových buněk. Tím vzniká zánět v primární fázi, kdy je nutné s nemocí začít bojovat a snažit se zánět eliminovat, aby v další fázi nedošlo k poruše přenosu nervových vzruchů. Bohužel, ne každý přijde včas a diagnóza této nemoci znamená vyloučit další podezření na jiné nemoci, co se v počátku mohou projevovat podobně. Po zánětu v další fázi dochází k poruše myelinu, což je obal nervových zakončení neuronů – axonů. Ten významně urychluje vedení nervového vzruchu a zabraňuje jeho přenosu na okolní vlákna a struktury. Je bezpodmínečně nutný ke správnému fungování centrální nervové soustavy. Při RS napadá imunitní systém právě myelin a ničí jej. To v důsledku znamená, že axony již nadále nejsou schopny účinně přenášet nervové vzruchy. Slovo skleróza znamená v názvu nemoci v názvu nemoci zjizvení v bílé hmotě. Ta vznikají v místech zánětlivých ložisek (odborný název léze), kde již zánět odezněl. Slovo roztroušená pak naznačuje, že RS může vytvořit více ložisek.

Průběh onemocnění může být různý, ale z většiny případů má pacient tzv. remitentní průběh, kdy se střídají období atak a remisí, a až dojde k vyčerpání zásob nervového systému, tak se dostává do fáze chronické progrese, tzn., že pacient už netrpí ataky, ale snižuje se hybnost a mobilita. Někdy však nastane průběh ihned progresivní bez atak.

Nemoc se projevuje poruchami zrakovými, motorickými, trávicími a vylučovacími, sexuálními, řečovými, kognitivními i psychickými.
Od chronické únavy, depresivní stavy, poruch vidění, bolesti očních bulbů, ztráty barvocitu, přes poruchy citlivosti kdekoliv na těle, parézy končetin, trávicí a vylučovací poruchy, jako zácpy, retenci moči, inkontinenci, až k obrně lícního nervu a okohybných nervů.
RS a její léčby vyžaduje spolupráci velkého spektra odborníků, od neurologů, fyzioterapeutů, psychologů, psychosomatologů, až po internisty. Každý si splní to své, ale na jednu věc se v této oblasti hodně zapomíná, a to je výživa. Je to totiž poměrně mladý obor, odborníků není mnoho a legislativa umožňuje jít na finanční úřad pro razítko za 1000 korun a může tuto profesi vykonávat kdokoliv bez jediného osvědčení ke způsobilosti. Proto je v této době mnoho pouhých prodejců a neodborníků a klienti často zoufale hledají někoho, kdo by jim pomohl při jejich vážném onemocnění, jako je RS. Současná léčba farmaky se zaměřuje na zmírnění zánětu v primární fázi, v dalších fázích je léčba bez reakce. Pak se přidružuje léčba bolesti, brnění, únavy, očí, trávení,… Avšak i dnes dobře nastavená léčba může pacientovi umožnit žít stejně dlouho, jako lidem bez této nemoci. A jde o to, jak kvalitně.

Žádné vitamíny nebo minerály nemohou RS zabránit, mohou však snížit riziko jejího vzniku nebo průběhu.

Budete-li užívat potravinové doplňky, je potřeba vždy informovat svého lékaře. Nadbytek určitých vitamínů (včetně A a D) může způsobit jiné zdravotní problémy. Proto získávejte živiny z jídla a tělo je bude umět přijmout v co nejlepší formě.
Tučné ryby - při konzumaci lžičky rybího oleje každý den s omega-3 mastnými kyselinami a vitamíny A, D a E a dodržování doporučení vyhýbat se konzumaci nasycených tuků a jíst hodně ryb a zeleniny nedošlo u pacientů po dvou letech ke zhoršení symptomů RS a jen u 12 % pacientů ze studie proběhly ataky. Doporučení užívat Omega-3 mastné kyseliny je spojeno s poznatkem, že tyto kyseliny snižují záněty v těle, což je přínosné pro pacienty s RS. Omega-3 mastné kyseliny se přirozeně vyskytují v rybách jako je losos, sleď, makrela a tuňák.
Vitamín D – pacienti s vyšší hladinou vitamínu D mají menší pravděpodobnost vzniku relapsů ve srovnání s pacienty s nízkou hladinou vitamínu D. Pro přirozenou obranyschopnost organizmu je potřeba dostatečného množství vitamínu D, zvláště v zimních měsících (k vytvoření vitamínu D v těle je potřeba slunečního záření; přirozený vitamín je označován jako D3 a tvoří se v důsledku ozáření UV(B)paprsky přímo v kůži, následně se v játrech tvoří biologicky aktivní forma vitamínu D). Současná obava ze vzniku nádorového onemocnění v důsledku neuváženého opalování a opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem proti záření UVA a UVB mají za následek nedostatek přirozeného vzniku vitamínu D v těle. Jen několik potravin obsahuje tento vitamín, jsou to především ryby a mléko a i některé alternativy mléčných výrobků (například sójové mléko a mandlové mléko).

Vitamíny C a E - jsou při léčbě roztroušené sklerózy velmi cenné pro svůj antioxidační účinek. Najdete je v čerstvém ovoci, zelenině, goji, rakytníku, šípkách, E se nachází v olivovém oleji, ořeších a semínkách, a také v avokádu.
Vitamín B 12 a kyselina listová - pacienti s RS mívají snížené hladiny vitamínu B12 a kyseliny listové v mozkomíšním moku. Předpokládá se vliv vitamínu B12 na časný vznik roztroušené sklerózy zejména před 18 rokem věku. Jejich nedostatek může být příčinou zhoršené tvorby myelinu a nervových buněk.

Co bych chtěla jako nutriční poradce vyzdvihnout, je konzumace hodnotné a nutričně bohaté stravy. Nejde jen o kvantitu a skladbu, ale o sezónnost a lokálnost. Ne vždy bude fungovat třeba borůvka, která je plná antioxidantů, když se veze přes půl planety. Zaměřte se na domácí stravu, vařte si pravidelně, nejezte polotovary, meníčka. Vyhněte se umělým přísadám a nedůležitým aditivům v jídle. Omezte zcela bílou mouku a cukr v jakýchkoliv podobách, od třtinového, až po javorový nebo datlový sirup. Omezte i doplňky, co autoimunitu ještě podpoří, což jsou chlorella, zelený ječmen, nebo spirulina.

Vše zdravé by mělo korunovat velké množství vlákniny, která je v procesu autoimunity a trávení velice důležitá, na čemž se shodují i studie. Proto i kvalitní kváskové celozrnné pečivo má význam, natural rýže, vařené brambory ve slupce, batáty, nebo luštěniny. Alternativní směry někdy zakazují i pečivo a přílohy, čímž se ale připravíte o 2/3 DDD vlákniny.

Také doporučuji cvičit dle fyzioterapeutů, chodit často na vzduch, do přírody na procházky, udržovat kontakt s přáteli a blízkými, v jejichž společnosti se cítíte dobře. Zkrátka snažte se žít i nadále plnohodnotný život, jak to jen jde. Hodně omezení je jen v naší hlavě…
Moringa je z pohledu autoimunity zcela bezpečná, jedná se totiž o strom, ze kterého se pro účely bylinných směsí získávají především listy. Tento zázračný strom s bohatým spektrem vitaminů, antioxidantů a minerálních látek dodá tělu potřebné živiny.

Moringa oleifera (z čeledí Moringaceae) je odolný strom, dobře snáší velká sucha. Je velmi užíván ve výživě lidí v rozvojových zemích. Tato rostlina je již tradičně používána v Africe jako lidový lék na léčbu revmatismu, jedovatých kousnutí, zápalu plic, diabetu, poruch glukózy, hojení ran a jako afrodisiakum. Na Filipínách je zase používána proti poruchám oběhu a metabolickým poruchám a také proti nedostatku nutričních látek. Celá rostlina je bohatá na bioaktivní látky, nejvíce bohaté jsou na ně ale listy, ze kterých se dá připravit odvar, nebo se s nimi dá dochucovat jídlo.

Moringa olejodárná má bohaté nutriční zastoupení:

  • 20-25 % bílkovin v sušených listech
  • 5-10 % mastné kyseliny v sušině
  • 38 % sacharidy
  • 14 % vlákniny
  • Stopové prvky - vápník, fosfor, horčík, draslík, meď, mangan, zinek, železo
  • Polyfenoly 
  • Bioaktivní látky - Isothiokyanáty (vyšší množství než kadeřavé rostliny jako brokolice, kapusta, apod.), Moringin, Kvercetin, Rutin Polykyanidiny

Tato rostlina tak může pomoci krásně doplnit dobře vyváženou a nutričně bohatou stravu.

Vyzkoušejte bylinnou směs na mém e-shopu.

Tyto bylinky skvěle pomohou při dobré žaludeční i trávicí činnosti. Avšak i u RS platí, všeho s mírou, i toho zdravého, nepřekračujte proto doporučené denní dávkování.