Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Gynekologické záněty

Moc se o tomto problému nemluví, ale nebyla by zřejmě ve společnosti žádná žena, co by si někdy tímto nepříjemným problémem neprošla. A ani Vám to nepřizná, moc se o tomto problému nemluví a mnoho žen má s tímto onemocněním problém opakovaně. Většinou přichází v nejvíce nevhodnou chvíli… Řeč je o gynekologických zánětech, které ženám znepříjemňují život již odnepaměti. Podle statistik ale jen 40 % žen vyhledá odbornou lékařskou pomoc.

Tímto onemocněním trpí často ženy mezi 20 a 40 rokem života, tedy v reproduktivním věku, ale nevyhýbá se ženám i dalších věkových kategorií. Tudíž na ně mohou trpět ženy po menopauze, i mladé puberscentní dívky. 

Gynekologické záněty jsou v časném stádiu snadno detekovatelné a léčitelné. Pokud ale ženy navštěvují lékaře lidově řečeno „ až nohama napřed“, mohou přerůst ve fatální problémy a při progresi vést až k neplodnosti.

Gynekologické záněty mohou mít různé původce, projevy jsou ale podobné a často je potřeba stanovit přesnou příčinu lékařem a nasadit tak vhodnou léčbu. Nepodceňujte příznaky, jako jsou výtok, bolest a pálení při močení a pohlavním styku, bolesti v oblasti podbřišku, nepravidelný menstruační cyklus, svědění na intimních místech. Pokud žena žije v partnerském vztahu, je nutné, aby léčení podstoupil i partner. U partnera se mohou problémy také objevit, nebo se může stát i přenašečem.  Sexuální zdrženlivost při léčbě je proto nezbytná. 

Podle původu onemocnění rozlišujeme základní 4 typy gynekologických zánětů:

  1. Záněty mykotické - zánětů trpí nejčastěji ženy při užívání hormonálních estrogenních preparátů a v průběhu těhotenství. Méně jsou naopak ohroženy ženy v prepubescentním a klimakterickém věku.
  2. Záněty parazitárního původu: paraziti, jako jsou roztoči, vši a další cizopasníci mohou být přenášeni tělesným kontaktem, nejen při pohlavním styku. 
  3. Bakteriální záněty - záněty bakteriálního původu mají charakteristické projevy, jako jsou zarudlá sliznice, kůže infikované oblasti, vyšší teplota a zduření v této oblasti. Častým příznakem je také svědění infikovaných míst. 
  4. Virové záněty: záněty virového původu jsou charakteristické výrůstky podobnými špičatým bradavicím a způsobují je převážně papilomaviry. Tyto výrůstky nebolí, jsou tvrdé struktury a většinou jsou doprovázeny obtížemi ve formě mykóz. 

Nepodceňujte příznaky, nedoléčený zánět se vrací velmi často, nepřehlížejte příznaky a nepříjemné problémy. Ženy samy, až na výjimky u parazitárních původců onemocnění, nedokáží rozeznat, jaký je původce jejich potíží s gynekologickými záněty. Je ale známo, že organismus reaguje na oslabený imunitní systém. Významnou roli hraje v poslední době zejména nadměrné i bezdůvodné nadužívání antibiotik. Mikroflóra v pohlavních cestách je složena z probiotických bakterií i z kvasinek. Při častém užívání širokospektrých antibiotik dochází k vymýcení probiotické mikroflóry a přemnožení kvasinek, plísní apod. Ženy s vleklými záněty by měly velmi bedlivě rozmýšlet, zda na každou menší virózu nechat lékařem předepsat antibiotika. Ano, na chřipky a virózy se antibiotika nepíší, ale často jsem byla svědkem toho, že se antibiotika předepisují bez řádného vyšetření i na úplně banální problémy. Pokud trpíte na vleklé a často se opakující gynekologické záněty, noste vdušené bavlněné prádlo, které je volné a v intimních partiích neškrtí. Uměla vlákna, nylonky a těsné neprodyšné umělé či koženkové oblečení riziko vzniku zánětu výrazně zvyšují. 

Co se týče prevence dalšího návratu nebo intenzity projevů onemocnění, je vhodné změnit celkový pohled na své stravování i zvyklosti i oblékání. Někdy postačí i změna kosmetické značky na intimní partie, jindy je potřeba výrazně upravit jídelníček a denní režim. Někdy se přijde na to, že tyto problémy způsobuje hlavně nevhodné oblečení, může jít o civilní i pracovní oděv.

Jak snížit riziko pomocí stravy?

  • Omezte v jídelníčku volné cukry, jako je řepný, ovocný i med a jakákoliv jiná sladidla, co jsou ve skutečnosti jen převlečený cukr
  • Omezte bílou mouku
  • Snižte četnost konzumace výrobků z pšenice, nahraďte ji z 75 % ovsem, žitem, pohankou, jáhly, rýží, guinoou a dalšími výrobky, co neobsahují pšeničnou strukturu lepku. Tzn. omezte i kuskus, bulgur, špaldové kernotto,..
  • Omezte pití slazených a sycených nápojů
  • Žádný alkohol
  • Omezte konzumaci UZP – ultrazpracovaných potravin – jednoduše polotovary a hotovky nahraďte přirozeným jídlem, co si doma připravíte
  • Omezte nárazovou velkou konzumaci ovoce
  • Vyhněte se kefírovým mlékům a kefíru, obsahuje kvasinky 
  • Střídejte kozí mléčné výrobky s kravskými
  • Omezte konzumaci nakládaných ryb, solených a nakládaných uzenin a sýrů, vyhněte se plísňovými sýrům a sýrům zrajících pod mazem, jako jsou tvarůžky
  • Jezte ke každému jídlu čerstvou zeleninu
  • Vyhněte se nakládané, sterilované a kysané zelenině
  • Kupte si čekankový sirup, který je jen zdrojem čistého inulinu pro ochranu probiotických bakterií v těle a chrání tak tělo před přemnožením škodlivých bakterií
  • Pijte bylinné čaje a čistou vodu s jablečným octem 
  • Omezte kouření, přemíru pití kávy i silných černých i zelených čajů

Bylinky, které pomohou se záněty, jsou například listy maliníku, červené lapacho, semínka grapefruitu, květy měsíčku, kořen lékořice atd…

Protizánětlivě působí díky svému blahodárnému složení i Moringa olejodárná. Můžete si ji dopřát samotnou ve formě kapslí se 100 % ním práškem, k dostání na https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/moringa-olejodarna-ciste-prirodni-prasek-z-listu-kapsle-180ks-detail

Nebo si je můžete dopřát ve formě ČISTÝCH LÍSTKŮ. Ideální je však zkombinovat její příznivé účinky s dalšími bylinkami, například https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-jater-detailkde obsažené bylinky působí blahodárně nejen na trávicí trakt, ale i na urogenitální trakt.