Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Selen, zdroje a jeho vliv na organismus

Selen, zdroje a jeho vliv na organismus

Obyvatelé rozvinutých zemí, plných nadbytku potravin, ale i dalších věcí, paradoxně trpí mírnými nebo i závažnějšími nedostatky makro i mikroživin. Důvody se různí, od jednotvárné stravy, nedostatečného či nepravidelného jídla, nadbytku bílé mouky a bílého pečiva, polotovarů, aditiv a náhražek. Většina má mnohé společné rysy: často chybí kvalitní pestrá strava, často převažují ve stravě jednoduché sacharidy nad vlákninou, nasycené tuky nad mono a poly-nenasycenými a všeobecně chybí v jídelníčku rostlinné i živočišné bílkoviny. Také jsou dnes uznávány mnohé výživové směry, které na svých stránkách propagují různí youtubeři, rádoby experti na výživu, nebo osobnosti na instagramu, kteří o zdravotní stránce nemají mnoho ponětí a ostatní to berou spíše jako trend se snahou o přiblížení se svému vzoru. Bohužel tomu nejčastěji podléhají puberscenti a adolescenti. Tělo a hlava dospělého, ale zkušenosti chybí. Jen zkušenosti a vnímání potřeb svého těla časem dozrají ve skutečně dospělého jedince, co jen tak nepodlehne marketingu a sociálním médiím. Alternativní výživové směry nejsou vždy pro všechny a je potřeba tělu věnovat 100 % času a vnímat všechny jeho potřeby a všechny změny monitorovat a při problému má být hned učiněno nápravné opatření.

Často ke mně klienti přicházejí s prosbou o pomoc se změnou stravy. A já se jim snažím stravu nastavit co nejvíce jim na míru. Konkrétně tak, aby zohledňovala věk, metabolismus, aktivitu v práci, aktivitu po práci, sportovní a stresové vytížení, intolerance a alergie, zdravotní stav, užívaná léčiva, směnný provoz v práci nebo problémy se spánkem, různé preferované nebo nepreferované potraviny. Přístroje InBody a kondiční orgánový skener mi pomáhají při diagnostice těla zjistit vše důležité o stavbě i dalších aspektech. Mnoho klientů za mnou přichází a mají jednu věc společnou. Chybí jim v těle selen. Začala jsem pátrat, co tyto osoby mají často společné a výsledky mi daly jasnou odpověď. O tom v tomto článku:

Co je selen?

Selen je esenciální stopový prvek, který má pro lidský organismus, i přes svou toxicitu, značný význam. Váže se v selenoproteinech, kde působí jako antioxidant. Tím chrání buňky před činností volných radikálů a také podporuje činnost imunitního systému. Další jeho uplatnění je v syntéze enzymu glutathionperoxidáza. Jde o enzym, který se uplatňuje při metabolismu lipidů. Selen společně s jódem podporuje i činnost štítné žlázy. Význam má i pro podporu činnosti jater. Málo kdo ví, že selen je důležitým prvkem v pohlavních funkcích muže, protože ovlivňuje tvorbu pohlavních buněk. Řídí i tvorbu testosteronu, jeho hladina může pak mít vliv i na ochranu před rakovinou prostaty. Pokud v těle máte stabilní hladinu selenu, tak se bude lépe vstřebávat hořčík. Selen se nejvíce kumuluje ve štítné žláze a v ledvinách. Jsou zkoumány i další vlivy selenu na organismus. Například obrana těla před viry a bakteriemi, stimulace tvorby B- a T- lymfocytů, ovlivnění replikace virů, která pak ovlivní jeho hladinu po prodělané infekci, možnost souvislostí mezi nízkou hadinu selenu v těle a průběhem i úmrtností na chorobu HIV. Také je zkoumána souvislost s hladinou selenu s výskytem SCO. Zatím se zdůrazňuje jeho antioxidační mechanismus, ale ne jeho antikardiovaskulární vliv.
Jaká je tedy doporučená dávka?

Doporučena denní dávka (DDD) selenu ve stravě se pohybuje mezi 55 až 200 µg. Za optimální denní příjem, splnitelný bez suplementace, je 1 μg selenu na 1 kg tělesné hmotnosti. VLIV DOPLŇKŮ SE SELENEM AJEHO VSTŘEBATELNOST A CELKOVÉ ÚČINKY JSOU ALE JEŠTĚ VELMI DISKUTABILNÍ.

V jakých potravinách se selen vyskytuje?

Zastoupení v selenu v potravinách je kolísavé, záleží na hnojivech a jeho obsahu v půdě. Selen nejvíce obsahují vnitřnosti, ryby, maso a mořské plody. Rostlinným zdrojem mohou být ořechy. Významný obsah selenu mají také mořské řasy. Záleží však také, podobně jako u železa, na využitelnosti. Protože selen ve formě selenomethioninu v rostlinných potravinách a selenocysteinu v živočišných je téměř 100 %, ale anorganický selen je využitelný pouze z 15 %. Nejvíce selenu podle několika zdrojů obsahuje hovězí maso (20-80 μg/kg ), drůbeží (30-100 μg/kg), játra (50-200 μg/kg), ledviny (500-2000 μg/kg), brazilské ořechy (2000-5000 μg/kg). Nejméně pak zelenina, houby a rostlinné oleje. Pestrá strava bez doplňků a ohleduplná k preferencím a alergiím dokáže pokrýt DDD selenu. Důležité je dbát na příjem rovnoměrně ze zdrojů živočišných i rostlinných.

Projevy nedostatku selenu

Nedostatek se nejčastěji projevoval u osob se jednotvárnou nebo nevyváženou stravou, u osob s poruchou funkce střev, u osob s celiakií, a u osob, které několikrát v životě prodělaly detoxy a hladovky a nynější nadváhu měly vyloženě z nedostatku kvalitních živin. Také tímto nedostatkem často trpěli i lidé, co nejedí moc často maso, nebo i vůbec. Často jsem se s tím setkávala u lidí, u nichž v jídelníčku převládají rychlé cukry, bílá mouka, moc nedávají přednost masu i rybám a nemají v jídelníčku ani moc často celozrnné obiloviny. Nadbytečný selen je z organismu vylučován zejména močí, v menší míře stolicí a dechem. Tudíž je i riziko, že by se s tímto problémem mohli setkat i osoby, kterým jsou podávána diuretika či látky na úpravu krevního tlaku.

Přírodním a dobře vstřebatelným zdrojem selenu mohou být i listy Moringy olejodárné v Bylinné směsi na dobrou činnost jater a trávicího systému. Jak je známo, blíží se měsíc duben - měsíc očisty jater a trávicího systému po zimních měsících. Nemusíte provádět přísné detoxy ani hladovky, očistěte se celoročně zdravou a přirozenou stravou bez zbytečností a chemie, plus na jaře touto lahodnou bylinnou směsí bylin a Moringy ve vyvážené a lahodné formě.

Najdete ji na: https://www.prozdravi.cz/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-jater-a-traviciho-systemu.html?gclid=EAIaIQobChMIlbLRiKrp4AIVCc53Ch2LLQM5EAQYASABEgLxWfD_BwE

Přeji krásné jarní dny a na zdraví!!!