Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Štítná žláza a hypothyreóza

Štítná žláza a hypothyreóza

Žláza je uložena na kraniálním konci průdušnice, někdy může zasahovat až do oblasti hrtanu, a je kryta vazivovým pouzdrem.

Štítná žláza je složena ze dvou postranních lobulů a lobus pyramidalis, vzájemně jsou propojeny isthmem.

Vazivové pouzdro vstupuje dovnitř a dělí tkáň na laloky a lalůčky, které se dále dělí do folikulů. Celý orgán je bohatě prokrven kapilárami, co ji zásobují živinami a kyslíkem, ale hlavně jódem. Součástí štítné žlázy jsou i C-buňky, které vylučují do krve kalcitonin. Folikuly jsou odpovědné za reakce. V koloidu folikulů je tyreoglobulin, který jako bílkovina zodpovídá za navázání jodu, a následného vzniku dalších hormonů. Před vyloučením hormonů do krve se globulin rozštěpí, a až následně mohou hormony působit v těle. Nízká koncentrace hormonů štítné žlázy je v tělních tekutinách v aktivním stavu, většina z nich je vázaná na bílkoviny. Hormony nemohou být vázány ve tkáních, které nemají určené receptory. Celý proces je řízen nervovými signály z mozku.

Štítná žláza tvoří hormony T4-tyroxin a T3 – trijothyronin v poměru 10:1 a ještě kalcitonin. U tyreózových testů se zjišťuje hladina hormonů závislých na příjmu jódu. Hormony se syntetizují a exkrehují do krve dle signálů těla. Více účinná je forma volná, než vázaná. Tyroxin je často označován jako prekurzor, který je v cílových buňkách metabolizován na trijodthyronin.T3 ovlivňuje případný vznik KVO. Oba hormony se uplatňují i při řízení dýchání. Hormony mají vliv i na střevní motilitu a trávení, stejně jako na glukoneogenezi, glykogenolýzu a resorpci glukózy ze střeva.

Různé poruchy mohou mít za příčinu nedostatek těchto hormonů, ale stejně tak i jejich přebytek. Jde pak o hypothyreózu nebo hyperthyreózu. Dlouho se nemusí na nic přijít, symptomy mohou být nespecifické, až se může vyskytnout struma, která ještě není závěrem přímo hypofunkce, může jít i o opačný případ. Proto zdůrazňuji pravidelné krevní odběry u obvodního lékaře, kde se může případný problém odhalit včas. Koncentrace nemocných je průměrně 5 %, ale ve středním věku je nemocných až 25 %.

Hypothyreóza je dle poruchy rozlišena na centrální, tyroidální a periferní. Nejčastější je tyroidální poškození. Může být vyvolán nedostatkem jódu, léčba radioaktivním jodem, radioterapie v krční a hrudní oblasti, ale může být následkem i dědičnosti.

Po operacích šž se může rozvinout hypotyreóza až u 45 % operovaných. Onemocnění se může projevit až po 10 letech po léčení radioaktivním jodem. Záleží na typu a dávkách. Novorozenecká hypothyroiditida může vzniknout při neúmyslné léčbě radioaktivním jodem v prvním trimestru těhotenství. Nejčastější příčinou hypotyreózy v oblastech s dostatečným příjmem jodu je autoimunitní thyreoiditida, označována jako

Hashimotova nebo chronická thyreoiditida.

Celosvětově je ale nejvíce příčin vzniku hypotyreózy nedostatek jodu z potravy. V minulosti byly poruchy endemické - Alpy, Trolsko.
Po cílené propagaci přísunu jódu se začala používat jodovaná sůl a mořské plody – ryby, dnes už i řasy pro přirozený příjem. Při správné diagnostice je doporučovanou léčbou zvýšený příjem jodu, a to i v kvalitní doplňkové formě. Další příčinou mohou být strumigeny.

Rozdělujeme je na:

 • Rozlišujeme strumigeny I. řádu- bráni vychytávání jodu v tyreocytech (lithium, brom)
 • Strumigeny II. řádu - PCB, pesticidy, insekticidy, PVC, tyreostatika, glukosidy (thiokyanáty, thiooxazolidony,…) Najdeme je v kapustě, zelí, brokolici, květáku, ředkvičkách. Do skupiny flavonoidů lze zařadit polyhydroxyfenoly. Přeměnou humidních látek mohou vznikat ještě účinnější strumigeny.

Jak se projevuje snížená funkce štíné žlázy?

Sníženou tolerancí k nízkým teplotám, erytropoózou, horší kyslíkový transport, zvýšení hodnot LDL a VLDL- cholesterolu, ateroskleróza, dislipidinemie, problémy s hypoglykemií, zvýšené hodnoty lyktáru v krvi, postih ledvin, snížení filtrační kapacity, zadržování tekutin, vody i Na. Hypotyreóza způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu. Dalšími projevy je snížená nervová dráždivost, rozvod myedému – HA nahromaděná ve tkáňovém intersticiu, hypertrofie srdečního svalu, opozděná myelinizace v mozku, degenerace některých úseků. Neléčení až zanedbání může mít vážné následky, až exitus

Strava

 • Jezte zdravě, lehce a pestře (pravidelně zeleninu, ovoce, často ryby atd.)
 • Zařazujte do své stravy mořskou sůl nebo kuchyňskou jodizovanou
 • Jezte pravidelně ryby a ořechy s dobrým poměrem omega 3 a 6 MK ve prospěch omega 3 – sardinky, tuňák, losos, mandle
 • V omezené míře jezte brokolici, zelí, lusky, květák, ředkve, vodnici, ředkvičky
 • Jezte dostatek vlákniny
 • Dávejte pozor na imunosupresiva z přírody – hlíva, reishi, chlorella, spirulina,…
 • Vyhněte se umělým doplňkům, které nemají dobrou formu pro vstřebatelnost
 • Vyvarujte se umělých přísad v pokrmech a nápojích
 • Snažte se kupovat sezónní, lokální a kvalitní potraviny, pokud to půjde, vždy všechnu zeleninu i ovoce důkladně omývejte.
 • Ořechy a semínka můžete zkusit kupovat v bio kvalitě, stejně jako extra panenský olivový olej
 • Používejte při vaření rostlinné oleje (např. lněný, ořechový nebo řepkový, ten patří na pánev
 • Omezte v jídelníčku volné cukry, bílou mouku, polotovary, slané uzeniny a paštiky, suché salámy a další speciality
 • Dbejte na stravu bohatou na jód, selen a železo
 • Nehladovte, jezte pravidelně menší dávky sacharidů, mějte v jídelníčku dostatek libových bílkovin, mléčných výrobků s menší tučností, málo slané sýry
 • Dostatek bílého masa i červeného jako zdroj železa
 • Jezte dostatek vitaminu C, D i K pro správnou regeneraci i činnosti imunitního systému
 • Hlídejte si množství bílkovin a sacharidů v jednotlivých jídlech, imunitní systém je na příjmu bílkovin závislý.
 • Mějte dostatek antioxidantů v přírodní podobě, jao Vám dodá i Moringa olejodárná:

Nakupujte speciální bylinnou směs na mém e-shopu. 

Pohyb a relaxace

• pravidelné sportování pomáhá regulovat imunitní systém a působí protizánětlivě
• choďte včas spát a dopřejte si dostatek spánku, abyste si odpočinuli a podpořili regeneraci organismu
• dbejte na pravidelný spánek
• Léky užívejte pravidelně, dbejte doporučení na příbalovém letáku, nekombinujte je s velkými dávkami citrusových šťáv nebo grepů, mohly by být snížena jejich účinnost.