Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Význam a účinky Eleuterokoka ostnitého

Význam a účinky Eleuterokoka ostnitého

Tinktury i extrakty jsou již dlouho známé pro své pozitivní účinky. Znáte tento ostnatý keř, nebo jste zatím neměli příležitost jeho blahodárné účinky vyzkoušet?

Sibiřský ženšen

Pojďte si přečíst článek o tomto zatím ne tak moc známém léčivém keři. Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus). Dle místa původu se mu říká pod jeho známějším názvem „Sibiřský ženšen". Tento keř mi ušetřil dlouhé týdny v posteli s horkým čajem a rychleji mě vrátil zpět do běžného života. Příroda se prostě nedá ošálit a vřele bych jej doporučila všem, co chtějí pečovat o své zdraví bez rizik spojených s nekvalitními doplňky stravy.

Tento druh eleuterokoka je nejvíce rozšířen ve východní Asii. Nejhojněji roste v Rusku, v severovýchodních oblastech Číny, naleznete jej i na Japonských ostrovech a v Jižní i Severní Koreji. Není tomu tak dávno, kdy se v Rusku pomocí tohoto keře snažili zamezit velké devastaci přírodních ploch po odlesnění divokých pralesů a jiných přírodních porostů. Tato rostlina byla pro své léčivé účinky objevena ani ne před 7 lety. Dlouho byla opomíjena, ale s rozvojem vědy a techniky se dostala do popředí zájmů. Je totiž snadno pěstitelná, snáze toleruje různé druhy půd a různě propustné půdy., je nenáročná na počasí na nízké teploty a Co ale do výhody získávání je právě vyhledávaná pro blahodárné účinky, kterými se vyrovná pravému ženšenu. Ten se však složitě pěstuje a vyžaduje speciální podmínky a půdy na pěstování.

Sbíranou drogou s pozitivními účinky jsou hlavně kořeny, ale účinné látky byly nalezeny i v listech. Největší koncentrace ale i přes to je v kořenech. Jejich sběr, či seřezávání probíhá v rané fázi podzimu. Získané kořeny se poté čistí a velmi pomalu a šetrně suší pro zachování svých účinných látek i výživné hodnoty. Teplota proto nesmí ideálně přesáhnout 70 °C. Kořeny se používají i na výrobu tinktur a extraktů.

Sibiřský ženšen má obdobné účinky, jako ženšen pravý, vyloženě se mu může v konkurenci a významu a účinnosti obsahových látek vyrovnat. Pro nás je lépe dostupný. A teoreticky by nemělo být ani těžké vypěstovat ho u nás.

Jeho kořeny obsahují zdravé tuky, silice, pryskyřice, dále vápník, draslík, fosfor, flavonoidy, kvalitní zásobní sacharidy.

Kvalitně a čistě připravený extrakt kořene nebo i z listů je blahodárný na náš metabolismus i imunitní systém. Působí za prvé tonizačně. Byly prokázány jeho pozitivní účinky na snižování hladiny sérového LDL cholesterolu, který je i primárním ukazatelem určitého zánětu v těle. Pomáhá i se správnou regulací a metabolismem sacharidů, pomocí obsahových látek přímo dokáže regulovat glykemii. Jelikož působí tonizačně, má významné antidepresivní účinky, přičemž dokáže i stimulovat jiné potřebné funkce centrální nervové soustavy. Zatím není zcela ověřeno, zda pomáhá i s hojením tkání. Píše se o tom, že dokáže rychleji zregenerovat tělo po vážném úrazu, infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě. Píše se i o jeho účincích na pozastavení progrese nebo zastavení růstu zhoubného nádoru. Toto odvětví potřebuje další výzkum, je v něm potřeba dosadit více proměnných a provést nestranné randomizované a dvojitě zaslepené studie s vyšším počtem respondentů.

Nejčastěji se ale extrakty a výrobky z kořene eleuterokoka používají na antivirovou a antibakteriální aktivitu, ideálně celou zimu jako obranu před nachlazením a dalšími sezónními onemocněními respiračního traktu. Eleuterokok podle některých zdrojů dokáže stimulovat funkce žláz s vnitřní sekrecí. Dokáže probudit i libido a zlepšit funkci mužských pohlavních orgánů.

Kořen eleuterokoku je možné užívat s přestávkami i celoročně podle doporučeného dávkování výrobcem nebo vaším lékárníkem. Působí jako blahodárný zdroj energie bez velkých výkyvů energie a bez negativního dopadu na srdeční činnost nebo činnost ledvin ani při pravidelném užívání. Jeho stimulační účinky jsou pozvolné, ale s delším trváním, podobně, jako slabí zelený kvalitní sypaný čaj. Ideální je používat jej i v případě, pokud se Vám nepodaří riziko nachlazení odvrátit jako součást kvalitní a přírodní léčebné kúry a můžete jej užívat na dodání energie ještě 14 dní po návratu do běžného režimu.

A Vy si jej právě s ohledem na ochranu a činnost ledvin a vylučovacího systému můžete dopřát v této bylinné směsi s Moringou olejodárnou.

Nakupujte bylinnou směs na mém e-shopu

Moringa olejodárná je známá i pod termínem „zázračný strom“. Toto přirovnání dostala díky celému spektru a možnosti využití celého stromu od kořenů po plody. Ale je také velice ceněná pro obsah vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a antioxidantů, které jsou v přírodní a přirozené podobě nejlépe organismem využité s minimalizací negativním dopadů na organismus. K morinze jsem doplnila kvalitní bylinky, které pomůžou tělu s očistou a správným fungováním ledvin a močovodů. Jsou to kopřiva dvoudomá, bříza bělokorá a jitrocel ostnitý. Když k nim přidáte ještě pozitivní účinky eleuterokoku, zázvoru a smetánky lékařské, dostanete opravdu blahodárnou a smysluplnou bylinnou směs, kterou můžete použít jak za tepla, jako lahodný bylinný nálev, který se snadno připraví podle návodu na výrobku, nebo i za studena jako osvěžující nápoj pro horké letní dny s citronem, mátou a tymiánem pro uvolnění a harmonii. Můžete použít v koncentrovanější formě i zevně na problémy s pletí, ránami, protože bylinky působí jako dezinfeciens i tonikum.

Vychutnejte si doušky přírody u Vás doma, podpořte zdraví bylinkami, co tu u nás pro různé neduhy byly od pradávna a pečujte o sebe, jak nejlépe můžete.