Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Význam a účinky smetánky lékařské

Význam a účinky smetánky lékařské

Za chvíli začne tato nádherná rostlina zdobit naše krásné meze, pole, louky. Většinou si ji spojujeme jako obtížný plevel jinak dokonalých anglických trávníků, co dělá zbytečné vrásky jejich majitelům, resp. otrokům, svými květy. Kvete u nás od dubna do června a ještě znova na podzim cca v září. Málokdo ji také zná jako prospěšnou a zdravou pochutinu kvůli listům.

Znáte hlavní výhody léčivky smetánky lékařské?

Kdo by tuto rostlinu neznal. Smetánka lékařská, lidověji pampeliška (Taraxacum officinale auct. non WIGG.), rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Všichni si hned vybavíte její typické a nápadné žluté květenství, tzv. úbor, který se posléze mění v plodenství ochmýřených nažek se semínky.

Sbírané části rostliny

Léčivou drogou z této rostliny je kořen, který se sbírá ještě před květem, což je právě v těchto dnech a týdnech. Prostě ideálně během dubna. Možnost sběru listů jako drogy je od května až do září – tedy více než přes celé léto, kdy můžeme zpestřit naše saláty i využít této bylinky na výrobu sušené drogy a dále na nálevy. Během dubna lze sbírat také celé rostliny listů s kořeny. Takže vlastně zabijete 2 mouchy jednou ranou, opatrně odstraníte plevel a Váš trn v oku zahrádky nebo trávníku, a všechny užitné části zpracujete pro své zdraví.

Obsahové látky

Pampeliška je ceněna pro své četné a zdraví prospěšné obsahové látky. Hlavní složkou kořene je inulin, což je probiotický, zdraví prospěšný zdroj vlákniny.

Příjem vlákniny má význam z několika hledisek. Dokáže zkracovat dobu průchodu tráveniny střevem, zvyšuje objem stolice, její složky jsou fermentovatelné přirozenou mikroflórou tlustého střeva. Má tak význam z hlediska prevence metabolických onemocnění a podporuje imunitu organismu. Celý trávicí systém je největší imunitní orgán lidského těla. Vše, co zkonzumujeme, obsahuje částice, které imunitní systém střeva vyhodnocuje jako zdraví neškodné, nebo naopak. Vláknina je velmi důležitá v prevenci konstipace (zácpy), což je v současnosti v rozvinutých zemích jedna z nejčastějších trávicích obtíží. Potravní vláknina dokáže vázat vodu, čímž se zvyšuje její objem a tím i objem stolice. Doporučená dávka vlákniny 35 g zvýší hmotnost stolice až o 200 g pro správné a pravidelné vyprazdňování. Brání také vzniku divertikulózy, což je zánět divertiklu, tedy vychlípeniny celé stěny nebo jen sliznice střeva. Butyrát, který vzniká kvašením složek vlákniny bakteriemi v tlustém střevě, snižuje riziko a projevy ulcerózní kolitidy.

Inulin je výhodný i pro diabetiky. Jelikož nejde o sacharid jako takový, ale nestravitelnou složku rozpustné potravní vlákniny, nevyvolá příjem žádnou odezvu hladiny glykémie.

Proto je vhodné zařazovat potravní zdroje vlákniny i u osob trpících hypertenzí, kardiovaskulárními onemocněními, osobám s problémy s ledvinami, se zácpou, či průjmy. Své místo si najde i u osob s poruchami funkce jater, žlučníku a ledvin.

Opatrní by měli být jen pacienti se syndromem dráždivého tračníku, pro osoby s nepříjemným nadýmáním, pacienti po operaci hemoroidů či střev, klienti při progresivním zánětlivém onemocnění střev. Inulin vlivem výživy probiotických bakterií s sebou nese někdy velmi negativní účinek, a to nadýmání.

Dalšími významnými obsahovými látkami kořene pampelišky jsou především jiné hořčiny taraxacin a taraxasterin, třísloviny a fytoncidy. A co je hořké, to je zdravé.

Účinky:

Prášek sušeného drceného kořene nebo i odvar z čerstvého kořene se může použít při četných a opakujících se zánětech močových cest, močového měchýře, močovodů i ledvin. Dokonce Vám může pomoci od ledvinových kamenů. Ale nikdy se do žádných agresivních léčebných domácích kúr nepouštějte. Vše je důležité konzultovat s lékařem a bylinky brát spíše jako podpůrný doplněk. Zvláště u vážných chronických obtíží.

Nálev z kořene pomáhá i stimulačně na sekreci šťáv a motilitu trávicí soustavy. Působí jako cholagogum – stimuluje tvorbu a sekreci žluči v játrech a žlučníku. Čímž pomáhá lépe trávit tuky a tím i vstřebávat vitaminy rozpustné v tucích – A, D, E, K. Třeba právě z Moringy olejodárné, se kterou jsem vytvořila tuto bylinnou směs pro dobrou činnost ledvin:

Nakupujte bylinnou směs na mém e-shopu

V bylinné směsi převládá moringa olejodárná. V jedinečné formě nabízí tělu vše potřebné, od vitaminů, po antioxidanty. Kopřiva, jitrocel a bříza jsou rostliny, které pomáhají s očistnými a filtračními funkcemi ledvin.

Kořeny eleuterokoku, zázvoru a smetánky působí protizánětlivě a také na dobrou činnost vylučovacího systému.
Smetánku lze využít i na problémy se žlučníkem, ale v určité míře a s opatrností. Své uplatnění má i u problémů s vyprazdňováním.

Přidejte si listy čerstvé pampelišky do jarního zeleninového salátu s ředkvičkami nebo hráškem, natrhejte si kořeny, připravte si z nich prášek nebo jen tak nálev a využijte sílu přírody na maximum. Smetánka je na 100 % královna plevelka.