Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Ořešák královský (Juglans regia)

Ořešák královský (Juglans regia)

Ořešák královský, resp. ořešák vlašský je zařazen do čeledi Ořešákovité, která skýtá na 20 druhů. Tento mohutný listnatý strom často naleznete v parcích a zahradách, ale často si jej lidé sadili k pozemkům s vinicemi a dalšími polnostmi. Může dorůstat výšky až 20 metrů (ale nejsou výjimkou ani výšky dvojnásobné).

Tvar koruny je hustý a rozložitý, ale charakter koruny a kmene je závislý na tom, zda se jedná o kultivar, nebo původní formu. Záleží dost na prostředí. Listy jsou péřovitě složené, skládají se z lístečků po 7 až 9. Ořešák kvete žlutozeleně od konce jara do léta. Plodem je ořech, jde o peckovici. Tvrdé dřevité oplodí skrývá jedlé semeno. Oplodí bývá ze začátku kryto zelenou slupkou, která ztmavne po dozrání. Ořech je tradičně symbolem štěstí. Sběr plodů probíhá na podzim, když už jsou zralé, ale mohou se trhat i nezralé. Listy se sbírají v létě před dozráním plodů a suší se ve stínu, kde se i po vysušení skladují.

Odvar z listů má účinky antiseptické, podporuje hojení a dezinfekci ran, působí skvěle na regulaci cukru v krvi, posilující a stahující účinky na vegetativní nervový systém.

Semena ořešáku jsou velkým zdrojem energie ve formě tuků.

Z nenasycených mastných kyselin, zejména ou (61 % z obsahu mastných kyselin), kyselinu linolenovou (13 %), kyselinu kávovou a neo-chlorgenovou. Ale neobsahuje jen mononenasycené mastné kyseliny výhodné pro naše zdraví. Obsahuje i kyselinu linoloou. Kyselina linolová patří mezi omega-6 MK a v převládajícím nepoměru s mastnými kyselinami n-3 může naopak podněcovat zánět v cévní stěně a agregaci trombocytů v cévní stěně. Čímž velké převládání omega 6 MK naopak mohou podporovat s dalšími vlivy vzniku ischemických chorob. Vše je ale o rozumné míře a dobře nastavené stravě. Proto by mělo být vše pestré, žádná vyloženě superpotravina neexistuje, nic není jen černobílé a vše má svou místu. Ořech obsahuje až 18 % proteinů a přibližně 3 % sacharidů.

Dále jsou obsažnými látkami chinony juglon a hydrojuglon, flavonoidy kvercetin a kempferol, deriváty tříslovin kyseliny gallová a elagová, z vitaminů jmenuji lipofilní vitaminy E a provitamin A, z hydrofilních kyselinu askorbovou – vitamin C a dále vitaminy B3, B5 a B6.
Ze stopových prvků je plod ořešáku skvělým zdrojem fosforu a hořčíku. Je i dobrým zdrojem draslíku.
Plody jsou vděčnou surovinou v zejména v cukrářství. Dají se ovšem konzumovat i samotné, nebo z nich lze získávat vysoce kvalitní rostlinný olej.

Léčivé účinky mají listy a zelené oplodí.

Čerstvé listy (sušená droga se nazývá Juglandis folium) je nejlepší sbírat v červnu.
Po usušení nebo ihned po sběru se z nich dá připravit odvar, který se používá proti poruchám trávení, při zácpě a při nechutenství. Hojně jsou využívané při onemocnění diabetes mellitus, močových kamenech, při otocích, při narušené činnosti lymfy, při žloutence a astmatu.
Výluh z listů je používán zevně na zmírnění zánětů kůže, nehtů a pomáhá proti rozšířeným pórům. Pomáhá také při hnisavých ranách a bolácích, při pocení nohou i proti padání vlasů.

Oplodí sbírané před zralostí jader má obdobné účinky, jen ještě silnější. Sběr oplodí probíhá až v červenci nebo v srpnu. Plody ořechů posbírané před zralostí se používají na pálenku, co pomáhá proti plynatosti, pomáhá trávení a očistě.
Extrakty z ořešáku se často přidávají do opalovacích krémů a olejů či do některých šampónů. V extraktu obsažený naftochinon (juglon) reaguje s volnými aminoskupinami bazických aminokyselin v pokožce za vzniku žlutých až hnědých barevných látek, podobných anilinovým barvivům.
Extrakt z listu ořešáku má repelentní účinek na hmyz.

Opatrně by se měly bylinné nálevy užívat s dalšími léky na předpis, ideálně po předchozí konzultaci s lékařem.
ÚČINKY OŘEŠÁKU jsme využili pro vývoj této bylinné směsi s Moringou olejodárnou.

Nakupujte bylinnou směs na mém e-shopu

Moringa je známa pod termíny zázračný strom a její obsahové látky a antioxidanty jsme využili při tvorbě této bylinné směsi pro dobrou činnost lymfy s Moringou. Ořešák působí blahodárně na lymfatický systém, působí dezinfekčně a Moringa s dalšími bylinkami tento vliv jen podporuje. Výsledkem je velice chutná bylinná směs, která pomáhá při obtížích s lymfou, při otocích, bolestech končetin, při špatném trávení a vylučování. Uživatelé velice často oceňují její chuť a účinky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Pijte 2 x denně šálek připravený dle návodu, pohlídejte si Vaše stravovací návyky, hýbejte se, choďte do přírody, pečujte o sebe a budete mile překvapeni.