Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Význam a účinky heřmánku pravého

Význam a účinky heřmánku pravého

Kdo by neznal naši asi nejvíce používanou rostlinku v bylinkářství? Heřmánek pravý, lat. Marticaria chamomilla, to znají i 4 leté děti, které někdy viděly pohádku o krtečkovi, jak v jednom ze svých dobrodružství pro nemocnou myšku hledal zázračnou bylinku s tímto názvem, díky čemuž procestoval celý svět, aby pak tento zázrak nalezl hned vedle svého obydlí. Myšce pomohl nálev z heřmánku od horečky. Pojďte si přečíst více o heřmánku a k čemu se tato skvělá bylina hodí.

Heřmánek je zařazován do rodu s pouze 7 druhy.

Lodyha bylinky je vzpřímená a bohatě se větví. Výšky dosahuje až do 50 cm. Kvete v období mezi květnem až říjnem. Květy jsou úbory se žlutými středy a bílými lupen okolo žlutého středu.
Tato bylinka se k nám rozšířila ze západu, původní domovinou jsou oblasti dnešního Alžírska, hojně se pěstuje ve velkém například v Itálii. Ale častěji se s touto bylinkou setkáme jen tak ve volné přírodě na venkově, neobdělaných pozemcích nebo podél stezek.

Na rozdíl od heřmánku římského se tento heřmánek vyskytuje i planě rostoucí. Sbíranou léčivou drogou heřmánku jsou květy, které se sbírají v červenci a srpnu. Květy pro sběr jsou nejvhodnější co nejvíce rozvinuté s nejintenzivnější vůní. Pro sběr ale naopak nejsou vhodné květy až moc přezrálé.
Pro kvalitu je nejvíce důležité sušit heřmánek ihned po sesbírání. Jinak se jeho kvalita degraduje tím, že květy ztmavnou. V tomto období jej už můžete hojně využívat na tinktury, nálevy nebo zápary. Má širokou možnost užití zevně i vnitřně.

Hlavními obsahovými látkami v této bylině jsou silice s azuleny a proazuleny, seskviterpeny a flavonoidy, hořčiny, taniny, mastné kyseliny a sliz, z vitaminů je nejvíce významné zastoupení vitaminu C, niacinu a thiaminu.

Znamé i méně známé účinky heřmánku

Heřmánek je již dlouhá staletí znám pro své protizánětlivé, znecitlivující účinky. Může blahodárně působit pro tlumení křečí, antiseptické vlastnosti a má účinky také jako mírné sedativum.
Lidé si jej ve svých bylinných nálevech oblíbili pro jeho schopnost zklidnit trávení, ulevit bolestem žaludku, střev. Nálev z heřmánku uleví při nevolnosti, při obtížích s ledvinami, tlumí bolesti hlavy a snižuje horečku a uspíšit i vypocení.

Méně známé jsou možná jeho účinky zevní, protože zápara z heřmánku má blahodárné účinky na hojení popálenin nejen od sluníčka. Dezinfikuje rány a zanícená místa po akné, silnější nálev se dá použít jako kloktadlo při problémech s bolestí v krku. Z heřmánku se dá vyrobit macerovaný olej, který se může použít při snižování bolestivosti artrotických nebo revmatických kloubů, nebo i při bolestech zad.
Doporučuje se používat nálev a napářky při bronchiálním astmatu a nachlazení. Byla prokázána jeho účinnost proti různým stafylokokům a streptokokům, proti Bacillus subtillis, Escherichia coli nebo proti infekcím způsobeným kvasinkou Candida albicans. Méně známé jsou jeho účinky u mírnění poruch menstruace, při hemoroidech, na obklady a koupele k celkové harmonizaci a regeneraci organismu.
Velmi významná jsou zjištění o účincích na psychický stav konzumenta nálevů s heřmánkem. V USA byla objevena jeho schopnost redukovat úzkost, zlepšovat náladu a uvolňovat depresi. Na Pensylvánské univerzitě podávali lidem s mírnými projevy depresí každý den heřmánkový extrakt, u většiny účastníků došlo k výrazné redukci projevů onemocnění. Terapeutický efekt heřmánku se navíc časem zvyšoval bez zvýšení dávky, což je podstatný rozdíl oproti farmaceutickým lékům, na něž se vyvíjí tolerance a je nutné postupně navyšovat dávkování nebo četnost dávek.

Obsahové látky heřmánku mají do jisté míry schopnosti omezovat rozvoj a množení karcinózních buněk.

Našla jsem jeden výzkum, kdy došlo k omezení růstu buněk rakoviny v prostatě. Avšak je za potřebí další výzkumy ve větším měřítku s větším množstvím participantů a při dvojitém zaslepení výzkumu. Bylina redukuje i oxidativní stres, který může spouštět různé degenerativní nemoci. Může pomoci předcházet rozvoji cukrovky II. typu, protože pravidelné popíjení pomáhá regulovat a dlouhodobě snižovat hladinu krevního cukru a zvyšuje uskladnění glykogenu v jaterních a svalových buňkách.

Jedinou opatrnost by měli mít ti, co trpíte na vysušenou kůži, nebo máte atopický ekzém. Kůži sice umí dezinfikovat a hojit, ale u takových tipů problémů spíše kůži vysuší a citlivá místa podráždí. Při dlouhodobém užívání může vysušovat i sliznice, předávkování způsobuje zvracení a nevolnosti. U citlivějších osob může způsobit až alergickou reakci. Je vhodný i pro děti, a to už od kojeneckého věku; pomáhá při dětských zažívacích problémech a kolikách. Heřmánek je výhodný v tom, že jej mohou v přiměřené míře užívat i těhotné a kojící ženy. Opatrnost je na místě i u těch, co trpí na močové nebo žlučníkové kameny, někdy při stimulaci sekrece těchto orgánů může dojít k přechodnému rozdráždění.

Dalo by se říci, že heřmánek pravý je vyloženě královna mezi bylinkami s nejvíce univerzálním použitím s minimálními riziky kontraindikací. Společně se mnou byla proto vyvinuta bylinná směs Moringy olejodárné v bylinné směsi:

Nakupujte imun směs s heřmánkem na mém e-shopu

Směs kromě heřmánku a Moringy obsahuje kořen čekanky obecné, kopřivu dvoudomou, kořen ženšenu pravého a oplodí šípku, v poslední řadě sušené plody rakytníku, pro dodání vitaminu C a dalších podpůrných látek pro imunitu.

Moringa je známa pod termíny „zázračný strom“ či „strom života“, která představuje zdroj neuvěřitelných 90 živin a 46 antioxidantů. V jedinečné formě nabízí tělu vše potřebné v dokonalé rovnováze, kterou lidské tělo může nejlépe využít a vstřebat.

Dalo by se říci, že tato směs je univerzální pro všechny, nejen pro ty, co chtějí předcházet nachlazení, nebo se z něj rychleji dostat. Tato bylinná směs Vám může pomoci s trávením a regulací krevního cukru. Konkrétně v tomto období bychom se běžnému nachlazení rádi vyhnuli, neb stačí kýchnout a je zaděláno na paniku.
Vždy zdůrazňuji, že není problém Covid-19, ale osoby se zdravotními potížemi, metabolickým syndromem, cukrovkou, obezitou a problémy s ní související.
Zdravé tělo = imunita a ta se nedá získat tím, že budeme zavření doma a s Petriho miskami na obličeji.
Starejte se o sebe, buďte v klidu, pijte bylinné čaje, jezte zdravě a kvalitně, odpočívejte, choďte na vzduch, relaxujte, vypněte TV a buďte ohleduplní…!!!

Bude líp, přeji Vám vše dobré, hlavně mnoho zdraví a pohody do těchto dnů

Mgr. Ing. Markéta Rozinková