Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Doplňky při léčbě chronických střevních zánětů

Doplňky při léčbě chronických střevních zánětů

Idiopatické střevní záněty nejsou onemocnění zcela vyléčitelná. Léčba se specializuje pouze na tlumení projevů a komplikací onemocnění s cílem zvýšit pacientovi kvalitu života, zlepšit zdravotní stav a snížit bolesti. Průběh léčby je variabilní dle fáze projevu onemocnění. Záleží tedy, zda je pacient v remisi nebo relapsu

Základem konzervativní léčby je podávání léků tlumících zánět, léky působí i antibakteriálně, což je zároveň i komplikace v léčbě. Neboť komenzální střevní mikrobiota je zásadní pro ochranu střevní stěny a působí konkurenčně vůči hnilobné a škodlivé bakteriální mikroflóře. Součástí této konzervativní léčby jsou dietní opatření, parenterální výživa nebo i nitrožilní výživa. Při nezlepšení onemocnění se přistupuje k chirurgickému zákroku. Při operaci se postižené úseky odoperují, odstraní se následky a poškození a v případě velkého postižení i stenóza.

Až 20 % pacientů při kombinované farmakoterapii se nedaří udržet v dlouhodobé a kvalitní remisi.

Možnost léčby je rozsáhlá. Postupně se používají tyto skupiny a tipy přípravků s rozličnými funkcemi a indikacemi, ale i nežádoucími účinky:

  1. Aminosalicyláty: kyselina 5-aminosalicylová (5-ASA = mesalazin) a sulfasalazin. Tyto látky tlumí lokální zánět v místě postižení sliznice. Saliciláty prodlužují remisi a klidnou střevní sliznici bez zánětu a otoku. Saliciláty se rovněž výborně využívají pro lehké zvládnutí akutních stavů lehké či střední formy onemocnění. Podle indikace se používají tablety Pentasa, Salofakl. Asacol či Colazide. Mesalazin mezi léčiva s minimem nežádoucích účinků a s dobrou snášenlivostí pro pacienty.
  2. Antibiotika a chemoterapeutika: (metronidazol - 25 - či ciprofloxacin). Antibiotika se dávají při akutních stavech, proti sepsi a infekci organismu. Kohout ve své práci z roku 2006 upozornil na riziko používání širokospektrých antibiotik. U metronidazolu pacienti uvádějí dyspeptické potíže, závratě, deprese, kožní alergie.
  3. Systémové kortikoidy (Prednison, Medrol). Tyto léky mají protizánětlivé aimunosupresivní vlastnosti. Není doporučováno užívat je neuváženě a dlouhodobě. Jejich účinnost časem ztrácí na intenzitě. Je možné je spíše nasadit při akutním vzplanutí CD. Tyto léky mají mnoho nežádoucích účinků, jejich agresivní působení se může projevit jako Cushingův syndrom, dále mohou způsobit poruchu funkce ledvin, řídnutí a měknutí kostí – osteoporózu, mohou výrazně poškodit stav pleti se zhoršením aknózních projevů, dále se projevuje jejich účinek zpomalením metabolismus přibýváním pacienta na hmotnosti. Kortikoidy mají vliv i na změnu psychiky, rozvoj deprese, poruch spánku, narušení inzulinové senzitivity s možným rozvojem diabetu mellitu II. typu, vyšší náchylnost k respiračním infekcím bakteriálního i virového původu, tachykardie, kožné změny a mnohé další příznaky (Rozinková, 2021). Léčba tedy velice negativně ovlivní zdraví pacienta, zhorší jeho kvalitu a paradoxně sníží šance na kvalitní uzdravení a harmonizaci.
  4. Místní kortikoidy (Budesonid, Hydrocortison) s menšími nežádoucí účinky, ale podle Martínkové je jejich nižší škodlivost vyvážená mají nižší účinností.
  5. Imunosupresivní terapie se podává při kortikorezistenci. Imunosupresiva blokují činnost imunitního systému. Využívá se Azathioprin, 6-merkaptopurin či cyklosporin (metotrexát). I tato léčba má svá omezení, trvalost se pohybuje v řádech měsíců až roku a doprovází ji únava, deprese, bolesti svalů a kloubů, migrenózní stavy, leukopenie, hepatitida či pankreatitida.
  6. Biologická léčba je nadějí pacientů na trvalou remisi. Je předepisována klientům zejména právě s CD, u nichž všechna předchozí léčba selhala. Přípravek Remicade působí jako protilátka anti-TNF alfa (proti Tumor nekrotizující faktoru alfa), který má zásadní roli v patogenezi zánětu. Existuje i kontraindikace u pacientů s TBC, srdečními poškozeními střevní stenózou i nitrobřišním abscesem. Nežádoucími projevy jsou alergie, infekce virového i bakteriálního původu v důsledku oslabené imunity. Je však známo, že 30 % pacientů zůstane po léčbě v úplné remisi, 30 % klientů mají subjektivně i laboratorně lepší klinické příznaky, bohužel ale i 30 % pacientů nezareaguje ani na tuto léčbu.

 

Doplňková léčba se opírá o:

  • Probiotika s protektivními vlastnostmi. Humanizovaná probiotika chrání střevní stěnu, mají imunomodulační charakter, narušují metabolity a metabolismus patogenních mikroorganismů a harmonizují prostředí střev. Doporučuje se užívat kmeny Lactobacillus a Bifidobacterium). Rozinková doporučuje střídat probiotické výrobky a nápoje pro pestrost kultur i dobrou stravitelnost a využití v kulinárním odvětví.
  • Antidiarhoika – protiprůjmové léky.
  • Minerální doplňky, multivitamíny a minerální komplexy, kvůli střevní fyziologické deficienci často velice limitující látky ve výživě. (Rozinková, 2021)
  • Podle studie Kojeckého a kolektivu z roku 2019 je u osob s IBD nedostatek vitaminu D velice častý. Studie zjistila, že běžně doporučované dávky vitaminu D nejsou pro pacienty s IBD dostačující. Podle jejich studie je pro udržení stálé hladiny vitaminu D vyžadována dávka minimálně 2.000 IU/den, která je zároveň i bezpečná.

 

Za mě proto mohu doporučit následující doplňky pro léčbu a podporu zdraví klientů s IBD tyto suplementy:

K pitnému režimu moje bylinné směsi s Moringou:

 

Podpora lymfy: https://www.moringamix.cz/cz/eshop-polozka/38/bylinna-smes-lymfaticka

Podpora jaterní činnosti: https://www.moringamix.cz/cz/eshop-polozka/36/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-jater

 

Základ suplementace:

Adaptogen 9 X: https://neobotanics.cz/products/adaptogen-x9-doplnek-stravy-60-kapsli-sklo

Omega 3 https://neobotanics.cz/products/polar-omega-3-krill-pro a https://neobotanics.cz/products/vitamin-d3-k2-1

Navíc:

Pro kožní obtíže: https://neobotanics.cz/products/cbd-repair-oil-serum-3-cbd-olej

Při otocích z léčby https://neobotanics.cz/products/cbd-anti-edema-emulgel-pro-osetreni-pokozky-s-otoky

Vyjma salicylátů lze učívat s léčbou https://neobotanics.cz/products/lipozomalni-vitamin-c-rakytnik-doplnek-stravy či ještě toto https://neobotanics.cz/products/neolipo-noox-50-ml

 

 

Po zadání kódu F10 ROZINKOVA máte ode mě 10 % slevu na tyto produkty :-)