Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Co pomáhá se spalováním tuků?

Co pomáhá se spalováním tuků?

Na spalování tuků má, kromě správně nastaveného jídla, vliv také cvičení či pohyb, který trvá 45 - 60 minut. Protože k využívání tukových zásob dochází až po 20 - 30 minutách. Dále je nutné, aby se jednalo o středně intenzivní pohyb. Při něm vaše tepová frekvence na hladině 65-75 % vašeho maxima. Vaši optimální tepovou frekvenci spočítáte jednoduše: (226-věk)/100 * 70% = tepová frekvence pro spalování tuků.  Při takovémto stylu pohybu dokážete mluvit, aniž byste byli zadýchaní. A přesto aktivita bude mít žádoucí efekt. Organismus využívá jak cukry, tak tuky a bilkoviny. Rozlišnost je ale v dostupnosti. Hlavním sacharidovým zdrojem je svalový glykogen. Obsah zásob glykogenu u sportovce kolísá. Po sportu dojde k vyčerpání zásob glykogenu.  Doplnění zásob svalového glykogenu není problém u sportovců, když je sacharidů ve stravě okolo 60% - racionální vyvážená strava.  Může být ale problém, jak zvýšit svalový glykogen a přitom nezvýšit procento tělesného tuku.  V úvahu je potřeba vzít glykemický index potravin. Ten, kdo chce snižovat nebo udržovat hmotnost, tak má konzumovat potraviny s nízkým GI – luštěniny, celozrnné pečivo, mléčné výrobky apod.

Jaký sport a pohyb Vám pomůže tuky bezbolestně odbourat?

Vždy vyhledávejte cvičení, která se nazývají aerobní nebo kardio cvičení. Jedná se o aktivity, při kterých metabolické procesy a práce svalů probíhají, když je u toho přítomen kyslík. Ten se využívá k přeměně tuků a glukózy, aby se vyrobil ATP jakožto základní zdroj energie pro buňky. V jiných případech k tomu nedochází a nepřeměňují se tuky na energii. 

Příliš intenzivní cvičení (představte si, že při něm musíte opravdu zabrat a můžete mít problém s dechem) nemá na hubnutí vůbec vliv. Při tak vysokém tempu se totiž nespalují tuky, ale pouze cukry. Dále se při tomto tepu zlepšuje fyzická kondice a získává se síla. Navíc opravdu rychle běžet vydrží jen velmi trénovaní jedinci, co běhají často a u nich je zřejmé, že neřeší primárně hubnutí, ale výkon při závodech Mezi tento druh pohybu patří také ovšem spinning ve vysokém tempu, sprint nebo kterýkoliv pohyb ve velmi vysokém tempu. 

Stejná situace nastává u cvičení, u kterého je příliš pomalé tempo. U něj se tuky nespalují a dělá to ve výsledku pouze pro radost. U cvičení se nezadýcháte a ve výsledku to vypadá spíše jako běžný pohyb. Může to být pomalá jízda na kole, chůze vycházkovým tempem, golf atd. 

Tak co je nejlepší na spalování tuků? Na spalování tuků je nejlepší, abyste vykonávali fyzickou aktivitu, která se pohybuje v dané střední tepové frekvenci minimálně po dobu 30 minut (ideální je jedna hodina). Nejvhodnější je cvičit něco alespoň nebo obden. Mezi vhodné způsoby pohybu patří chůze, která by měla být rázná a svižná. Tu může vykonávat každý den. Jedná se o skvělý typ pohybu, který je velmi prospěšný pro zdraví. Dále je vhodný běh, jogging, nordic walking, jízda na eliptickém trenažéru, rychlá jízda na kole, rotoped, rychlejší plavání, aerobic, tanec atp. Cvičit můžete jak doma, venku nebo ve fitku, záleží pouze na vás, co si zvolíte.  Já osobně doporučuji, pokud máte prostor doma, si pořídit eliptický trenažer. Totiž ¾ roku je počasí na nic – buď je moc vedro, moc zima, fouká, prší, nebo se Vám ani nechce do fitka. Takto máte zaručeno, že přístroj máte doma, zapnete TV nebo si dáte hudbu do uší, a nic Vám nemusí bránit ob den zacvičit si aspoň 45 minut.

Sportovní aktivita do zdravého stylu života prostě patří. Nejsme stvoření jako tvorové statičtí, jsme stvořeni od rána do večera hýbat se, chodit, utíkat, pracovat. Podívejte se okolo sebe, kdo z Vás to tak skutečně dělá, a to myslím denně. 

Přitom nejen pohybem lze pomoci i zlepšení zdravotního stavu. Kromě snížení tuku v těle má pravidelný pohyb významný účinek na kardiovaskulární soustavu (slouží jako prevence mnoha onemocnění - srdeční onemocnění, krevní tlak), zlepšuje dýchání, snižuje cholesterol, zlepšuje náladu a zmenšuje stres. Což neznamená, že každý krok se nepočítá. Pokud máte obtíže s koleny, kyčlemi, či jste po operaci páteře, nedoporučuji vůbec tělo namáhat otřesy při běhu. Doporučuji dobré obutí, širokou špici boty, s minimálním dropem a vyrazit, u seniorů klidně i denně začít na 30 minutách a postupně přidávat až na celou hodinu. Takový šetrný pohyb je pro osoby ve zralém věku a seniory ideální prevencí osteoporózy.

Ke zlepšení efektivity spalování tuků byla přímo mnou vyvinuta bylinná směs PRO SPALOVÁNÍ TUKŮ https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-spalovani-tuku-detail

 Bylinná směs pro spalování obsahuje moringu, která představuje zdroj neuvěřitelných 90 živin a 46 antioxidantů. V jedinečné formě nabízí tělu vše potřebné v dokonalé rovnováze, kterou lidské tělo může nejlépe využít a vstřebat. Směs navíc obsahuje kontryhel, který má odvodňovací účinky a stimuluje lymfatický systém, a Paulinii (guaranu), která má povzbudivé účinky. Proto tuto směs doporučuji pít především v dopoledních hodinách a slabší nálev před sportem.

S moringou existuje ještě bylinná směs pro dobrou hladinu cukru v krvi, k dostání na https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-normalni-hladinu-cukru-se-skorici-detail Bylinná směs prospívá při odvádění odpadních látek z těla, zrychluje metabolismus a tělo efektivněji využívá veškeré živiny, vitaminy a minerální látky z moringy.