Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Význam síry ve výživě

Význam síry ve výživě

Síra je významný prvek, který v těle zaštiťuje mnoho procesů. Někdy by Vás ani nenapadlo, že problémy s klouby, vlasy, nebo imunitou, mohou být spojené s nedostatkem síry ve stravě...

Kde tedy síru najdeme? Jak se její nedostatek projevuje? Co může ovlivnit její využitelnost? Přečtěte si článek...

stažený soubor 6

Síra je podstatnou složkou organických materiálů a vyskytuje se v různých bílkovinách jako aminokyselina cystein či metionin, přítomných prakticky ve všech živých organizmech. 

Její zásadní význam spočívá v následujících funkcích v lidském těle:

- nachází se v organické formě v aminokyselinách = cysteinu a methioninu, což jsou aminokyseliny v bílkovinách v pojivových tkáních, zejména v kloubní chrupavce. Lidské bílkoviny obsahují 3-6 % sirných aminokyselin. Doporučený denní přísun je 14 mg/kg hmotnosti těla. 

- tvoří v proteinech Fe-S struktury, je součástí koenzymu A a různých vitaminů

- najdete ji v glutathionu, který dokáže inaktivovat různé toxiny a je součástí antioxidačního systému

- tím, že je součástí mnoha bílkovinových struktur, je zásadní i pro jejich regeneraci a znovuobnovení = resyntézu

- síra hraje zásadní roli v detoxikačním systému těla, pomáhá organismu odstraňovat xenobiotika.

Zdroje síry jsou následující: brokolice, zelí, česnek, cibule, pórek, kapusta, čerstvé ovoce, mléko a sýry, mořské plody, játra, libové hovězí a vepřové maso, drůbež, ryby, vejce

Většina síry se ale ztrácí při tepelném zpracování potravin!!! Proto je vhodnější konzumovat potraviny pokud možno méně průmyslově zdracované a vyhnout se i agresivním tepelným úpravám. Například česnek dát do omáčky až na konec, nebo vařit brokolici v páře.

Nedostatek síry se může projevit následujícími příznaky: suché a lámavé vlasy a nehty, bolesti šlach, křeče, trávicí potíži či kožní problémy.  Dlouhodobý nedostatek síry může vést k artritidě, ztuhlosti svalů a kloubů, pokození růstu nehtů a vlasů, Bechtěrevově chorobě apod.

 

Přirozená hladiny síry v lidském těle klesá při stresu, ochuzené o základní živiny stravě a také v důsledku stárnutí.

 

Vstřebávání síry z potravy snižuje hormonální nerovnováha a nedostatek vitaminu E. Proto je vždy lepší nutrienty kombinovat, aby se zefektivnila i biologická účinnost. 

Pokud Vás trápí bolesti kloubů, nebo máte problémy s vlasy, nehty a přitom se snažíte hlídat si v jídle příjem bílkovin a zinku, vyzkoušejte kombinaci těchto 2 výrobků:

 

Doporučuji kliknout na následující výběr: https://aktin.cz/s/43fe2bfd-9221-444e-aa26-f0604f9779e8 

 přes který naleznete značku Reflex - doplněk Nexgen Pro a Viridian Beauty komplex

Podpořte kopřivovým čajem a za měsíc užívání podle návodu porovnejte změny...

Pokud máte konkrétní dotazy a potřebujete poradit opravdu na míru, sjednejte si schůzku na https://marketa-rozinkova.reservio.com 

marketarozinkova slide 01