Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Dna a výživová doporučení při léčbě

Dna a výživová doporučení při léčbě

Onemocnění dna je chronická porucha látkové přeměny purinů vedoucí ke zvýšení obsahu kyseliny močové v krevním séru, při které se ukládáním krystalů urátu – solí kyseliny močové do struktur kloubů a dalších okolních tkání. Toto onemocnění je pak provázeno záněty v těle. Prevalence dny je od 0,13 do 0,28 %. Víceméně jí trpí především muži a ženy v menší míře a až po menopauze. V menší míře jde o sekundární zdravotní problém v důsledku zvýšené produkce kyseliny močové, nebo po otravě způsobené poruchou funkce ledviny.

Hyperurikémie

Diagnóza z krevního séra potvrdí hyperurikémii v séru u mužů vyšší než 416 μmol/l a 360 μmol/l u žen.

Co to je kyselina močová a jak vzniká?

V organismu je kyselina močová konečným reakčním produktem purinů. Je vylučována ze 2/3 močí a z 1/3 stolicí.

Vzniká ze tří zdrojů: nukleotidy v potravě – přejídání se potravinami bohatými na puriny – maso, luštěniny, vnitřnosti a zvýšená konzumace alkoholu, rozpadem tkáňových nukleoproteinů – hemolýza, malignity, psoriáza a také tvorbou z Glycinu.

Při dnavém záchvatu dochází k tomu, že se urát v krystalcích dlouhodobě ukládá v okolí kloubního prostředí (synovie – mezikloubní prostor, chrupavka) v podobě depozit (tofů) a dojde k uvolnění do kloubní dutiny a k zánětu, který je vícefázový.

Nemoc dna má 4 základní fáze

1. asymptomatická hyperurikémie – hladina kyseliny močové je v séru vyšší, ale bez projevů artritických, kamenů a tofů.

2. akutní dnavý záchvat (ADZ) – vyvolá trauma, operace, přejídání, alkohol. Předchází mu nevolnost, podrážděnost, pocit napětí, pachuť v ústech. ADZ přijde v noci, kdy je nemocný vzbuzen krutou bolestí lokalizovanou nejčastěji v kořenovém kloubu palce nohy, dále jsou postiženy klouby kolena, drobné klouby HK a DK. Kloub oteče, je bolestivý, horký. Zvýší se leukocyty, teplota. Příznaky odezní do 14 dní.

3. interkritické období – čas mezi ADZ

4. chronická tofózní dna – přítomny jsou tofy, zásoby urátu v kloubu, šlachách, úponech a měkkých tkáních, např. kolem nosu a uší.  Projevy připomínají RA.

Prevence

Důležitým krokem prevence, aby se tato choroba neobjevila, je udržování normální hmotnosti (v rozmezí BMI 20-25), čehož lze dosáhnout vyváženou stravou a přiměřeným pohybem. Vhodný je výběr potravin s nízkým obsahem purinů, vyhýbání se alkoholu, pití velkého množství tekutin (cca 2,5 l/den) a konzumace potravin bohatých na vlákninu. Jedna z důležitých věcí, které asi málokdo ví, je skutečnost, že toto onemocnění se může objevit jako důsledek půstu či drastické diety.

istockphoto 1272813320 170667a

Strava při léčbě pacientů s dnou

Dna se velmi často vyskytuje společně s onemocněními ze skupiny MS. Jde o NIDDM, hypertenzi, zvýšenou hladinou tuků, lipoproteinů, cholesterolu, při dislipidinemii a ischemických chorobách srdce a cév. Vše to jsou problémy dnešní doby a v 90 % jsou tyto problémy způsobeny jen a jen nevhodným, nezdravým a uspěchaným životním stylem.

Zároveň se řeší dna, ale i ostatní přidružená metabolická onemocnění. Vše se na sebe vzájemně odkazuje. Ale důležité je, aby i strava přesto zůstávala chutná a byl pacient schopen si nové návyky dlouhodobě udržet. Na druhé straně, nedodržování životosprávy při kombinaci vyšší koncentrace urátu v krevním séru s dalšími nemocemi, je závažné.

Strava se staví na restrikci purinů. Puriny jsou součástí DNA, RNA a tedy hlavně v živočišných produktech. Ale není to jen živočišný zdroj, purin je kofein, kakao, čaj, látky obsažené v kedlubnách, květáku, špenátu, chřestu.

Problémem je často u klientů nepravidelnost, kombinace hladovění a nočního přejídání. Doporučuje se jíst opravdu pravidelně a porce tak přiměření, aby se pacient nepřejídal a necítil se těžce.

Ale: Hodnotit potraviny jen kvůli obsahu purinových látek není správné. Příkladem uvedu luštěniny, které mají stejně bílkovin jako maso, avšak mnohem více vlákniny, která snižuje vstřebatelnost purinů díky podpoře peristaltiky střev.

Několik studií zkoumaly ale vliv tepelné úpravy potravin s vysokým obsahem purinů na jejich konečné množství po úpravě čí změnu využitelnosti. Jejich výsledky se rozcházely a v závěru nelze s jistotou říci, že byla prokázána výrazná změna. Proto je lepší zohlednit vše k reálné využitelnosti purinů z dané potravy a množství potraviny v porci, kterou pacientovi nastavíme

Co je opravdu potřeba omezit – ne zcela vyřadit?

  • Maso (zejména červené maso, zvěřina, pernatá zvěř, kachna, husa)
  • Ryby (losos, pstruh, sardinky, slaneček, šproty, tuňák)
  • Vnitřnosti želatiny, droždí (samotných pokrmů z něj, nikoliv kynutého pečiva)
  • Alkohol- nevhodný obecně, ideálně zcela vyřadit, i když studie uvádějí, že víno není tak škodlivé jako pivo. Mými zkušenostmi bych se přiklonila k omezení alkoholu úplně. Někdy více klientům přitížilo právě víno.

Někteří odborníci jsou nekompromisní a navrhují striktní laktovegetariánství.

Pokrokovější doporučení, se kterými se dovedu shodnout, jsou o zákazu masa jen v akutní fázi. Bylo zjištěno, že příjem asi 300ml mléka za den snižuje riziko dny o 50%.

Jiná 4 týdenní randomizovaná klinická studie ukazuje zvýšení hladiny urátu při dietě bez mléka. Pozitivní efekt je přisuzován mléčným bílkovinám kaseinu a laktalbuminu, které mají i močopudný efekt. Klíčovou roli může hrát i vitamin D3!!!

Podle studie na skupině 12 lidí s dnou, kteří konzumovali polovinu denní porce ovoce v podobě čerstvých třešní a druhou polovinu jako třešňový džus, se snížila hladina urátů v krvi. Jiné ovoce u jiných studií změnu ve srovnání s třešněmi nevyvolalo.

DDD nápojů je alespoň 35 ml na kg BW denně. Vhodné jsou voda, filtrovaná voda v konvici Brita, slabý ruský čaj, Bílinská kyselka, Mattoni. Diuretika se nedoporučují. Stejně nejsou vhodné kofeinové nápoje, spalovače s kofeinem, synefrinem, guarana, brusinky, brusinková šťáva, sířená jídla, polotovary, konzervovaná, jídla, paštiky, tučné fermentované salámy, tučné mléčné výrobky, slazené výrobky, celer, petržel, alkohol, chřest.  Stejně nejsou vhodná ani pikantní a pálivá jídla, fermentované a emulgované omáčky, sůl, majonézové saláty, tučné zálivky, tuhé nasycené tuky a volné přebytečné nezdravé rafinované cukry.

Většina klientů ke mně přichází s tímto problémem jako léčení pacienti, kteří užívají léčbu alopurinolem jako odpustek za nevhodné stravování a myslí si, že i když klouby nebolí, že tam problém není. Strava dokáže účinně pomoci, ale léčba je v tomto případě velmi důležitá a pro pomoc s odstraňováním krystalků urátu z kloubů a ledvin musí léky pomoci.

Vše dobré a mnoho zdraví .