Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica). Pro některé obtížný, žahavý a nevzhledný plevel, pro jiné všelék, ceněný nad všechnu chemii.

Kopřiva (Urtica) je rodem rostlin z čeledi kopřivovité (Urticaceae). Jejich charakteristikou jsou žahavé chloupky, palisty a vstřícně postavené pilovité listy. Trichomy mají ochrannou funkci, při dotyku mírně narušují kůži a tím způsobují nepatrné protrhnutí a to působí pálení a bolest. 

Právě začíná období, kdy mladé kopřivy vyrostou a my si jejich pozitivních účinků můžeme vychutnat naplno a udělat tak něco pro své zdraví. Víte, že kopřiva dvoudomá je nejčastěji a nejhojněji volně rostoucí léčivou bylinkou v České republice? Kopřiva však po celém světě, kromě tropů. Kopřiva je významným indikátorem půdního dusíku a indikuje vysoký obsah dusíku v půdě.  Stačí jen prostě vyrazit do přírody a na louce i kolem chat a dalších usedlostí na ni narazíte. Nemusíte ji ani cíleně pěstovat, jde o vytrvalou rostlinu.  Když je chcete na sušení a bylinné nálevy, můžete je ostříhat celé nízko u země, usušit a následně i celé použít. Nebo z nich můžete použít pouze listy, ty ale nejlépe odstranit až po usušení. I když se čerstvé rostliny považují za mírně toxické, tak z nich usušením nebo varem tyto látky vyprchají a vy je tak můžete pohodlně používat k libovolným účelům.

Drogou jsou celé natě, které se sbírají z mladých rostlin. Měly by být maximálně do 40 cm. Nať je možné sbírat před květem, nejdříve v období dubna a pak postupně až do konce září. Kopřiva je ceněná pro její obsahové látky. Obsahuje velké množství vitaminu C, vitaminu K, chlorofyl, antioxidanty, dále třísloviny, aminy, glukokininy, B-karoten, serotin, histamin, minerální látky – nejvíce vápník, železo, fosfor, křemík), sacharidy, vitamin B1, B2, acetylcholin, fytoncidy. 

Kopřiva je hojně využívána jako lék pro podporu vylučování a činnost metabolismu, jako zdroj vitaminů a minerálních látek pro imunitu a dobrou činnost ledvin, jako diuretikum, antiseptikum, bylinka pro zmírnění příznaků diabetu, bylinka pro kožní obtíže i do kosmetických a vlasových přípravků. 

Pro svůj obsah zeleného barviva – chlorofylu působí jak podpůrná bylina pro činnost metabolismu a i pro prevenci některých metabolických onemocnění. Působí skvěle na střevní peristaltiku a tím ovlivňuje trávení a správné a zdravé vyprazdňování. Což je velice důležité pro prevenci kolorektálního karcinomu. Podporuje i správnou činnost ledvin a močového měchýře, působí prospěšně i při zánětech močového měchýře. Kopřiva je díky obsahu železa velice důležitá pro krvetvorbu, působí blahodárně i při psychickém zatížení i při fyzickém vyčerpání.  Všichni známe kopřivové nálevy na zdravé, lesklé a méně se mastící vlasy. Dají se na tento problém použít i kořeny rostliny. V takovém případě můžete použít bylinný nálev z Moringy s kopřivou. Můžete si připravit nálev dle návodu, který můžete použít jak na popíjení v průběhu dne, nebo i zevně na vlasy jako zábal. Nálev Moringy s kopřivou má zejména protivirové účinky a je ideální při chřipce, nachlazení nebo i při onemocnění na očistu děla a očistu po zimním období. Nenechte tento nálev ale vychladnout a denně si jej připravujte čerstvý. Koupíte https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-ledvin-detail Žahání kopřivami se používalo zase pro zmírnění bolestí při revmatismu a artróze. 

Ještě přidávám recept na jarní vegetariánskou nádivku s kopřivami, do které můžete použít bylinkovou sůl s Moringou. https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/korenici-smesi-s-moringou/korenici-smes-bylinkova-sul-detail

Nádivka

Na 4 až 6 porcí potřebujete: 3 větší celozrnné rohlíky cca po 90 g, 6 vajec, 150-200 ml mléko, 200-250 g špenát/kopřivy, česnek 3 stroužky – můžete vynechat, pokud máte problémy s trávením či žlučníkem, cibule 1 ks, šalotka 1 ks, malá hrst pažitky, tempeh uzený značky Sunfood ½ balení, Bylinkovou sůl s Moringou dle chuti, pepř, muškátový oříšek, řepkový olej

Postup: Rohlíky nakrájejte na kostky, dejte do mísy a zalejte mlékem a přidejte vejce.

Na pánvi si mezitím opečte na kostičky nakrájenou cibuli, šalotku, chvíli opečte. Pak přidejte tempeh nakrájený na kostky a společně opékejte. Nakonec dejte do pánve postupně špenát/kopřivy, šetřit s ním nemusíte. Můžete jej částečně i úplně nahradit kopřivami. Špenát/kopřivy nechte zavadnout, přidejte sůl, pepř, nastrouhejte trochu muškátového oříšku a chvíli prohřejte. Pak směs odstavte z ohně a nechte vychladnout. 

Pak tempeh se špenátem smíchejte s namočenými rohlíky s vejci, přidejte pokrájenou pažitku, dochuťte solí, pepřem, přidejte prolisovaný česnek – můžete vynechat, promíchejte.

Dejte péct do zapékací misky, kterou jste trochu pomazali řepkovým olejem a pečte zakryté cca 40 minut při teplotě 180 °C, poté sundejte víko a pečte ještě 7 minut do zezlátnutí. 

Podávejte buď samotné se zeleninovým salátem, nebo i s pečeným kuřátkem. 

 

Dobrou chuť a mnoho zdraví a pevných nervů přeje Mgr. Ing. Markéta Rozinková, nezávislá výživová poradkyně