Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Mléčné výrobky - objektivně

Mléčné výrobky - objektivně

Osteoporóza je nejčastějším metabolickým kostním onemocněním, postihujícím především ženy v postmenopauzálním období a v pokročilém věku i muže. Osteoporóza je Světovou zdravotnickou organizací (WHO) definována jako „progredující systémové onemocnění skeletu charakterizované stupněm úbytku kostní hmoty a poruchami mikroarchitektury kostní tkáně a v důsledku toho zvýšenou náchylností kostí ke zlomeninám“. Důležitou primární prevencí u osteoporózy je dostatečný příjem vápníku potravou během dětství a dospívání, který je základní komponentou kostí potřebnou k jejich růstu a zpevňování. Mléko a mléčné výrobky jsou jeho nejbohatším a nejdosažitelnějším zdrojem. Vápník obsažený v mléce a mléčných výrobcích je využitelný zhruba ze 30 % namísto ostatních zdrojů, kde je vstřebávání snižováno přítomností kyseliny fytové, štavelové a vlákniny. Mléko obsahuje asi 120 mg Ca/100 g a jogurty průměrně 140 mg Ca/100 g, tvrdé sýry 135 - 894mg Ca/100 g.

Výživovou doporučenou denní dávku u dospělých pokryje přibližně 100g tvrdého sýra. U dětí je výživová dávka vyšší, stačí kolem 130g tvrdého sýra. Ideální kombinací k pokrytí celodenní potřeby vápníku je sklenice mléka, kysaný mléčný výrobek a plátek tvrdého sýra. 

Zubní kaz je patologickým procesem, vznikající místní demineralizací a dezintegrací zubů. Mléko a mléčné produkty představují z hlediska zdraví zubů nepostradatelnou součást stravy především dětské populace, v období těhotenství a laktace. Mléko obsahuje nejen laktózu, disacharid nejméně zkvasitelný ze všech běžných jednoduchých sacharidů přítomných v potravě, ale i vápník, fosfor a kasein, které snižují kariogenní potenciál laktózy. Mléčná bílkovina kaseinfosfopeptid je sloučenina známá tím, že inhibuje růst patogenních mikroorganismů Streptococcus mutans, Porphyromonas gingivalis a Escherichia coli a tím tedy snižuje výskyt zubního kazu. Stabilizuje amorfní fosforečnan vápenatý z tvrdých zubních tkání, který je během demineralizace ze zubu uvolňován. Společně s ním se pevně váže k zubnímu plaku, čímž zajišťuje značnou zásobu vápníku uvnitř plaku, podporuje remineralizaci skloviny a zvyšuje její odolnost vůči působení kyselin. Sýry jsou díky výsledkům mnoha studií považovány za kariostatické (nepřítomnost zubního kazu) potraviny. Tento efekt sýrů je dán díky vápníku, fosforu, flouru a bílkovinám způsobujících mineralizaci zubní skloviny, texturou některých tvrdých sýrů zajišťujících potřebu žvýkání. Dále sýry stimulují salivaci a zvyšují koncentraci vápníku v zubním plaku. Mléko však může mít i kariogenní účinek. Tento efekt se uplatňuje při kojení, kdy při kojení dítě zůstává dlouho u matčina prsu a zbytky mléka mohou zasychat na labiálních ploškách horních řezáků nedostatečně omývaných slinami. Nebezpečné je i přidávání jednoduchých cukrů do mléka, kde tyto cukry představují hlavní etiologický faktor a mléko se stává kariogenním. (zubní kaz tvořící).

Kanadští vědci z univerzity v Hamiltonu prokázali ve svém nejnovější studii, že sportovní zátěž a konzumace mléka mají pozitivní vliv na podíl svalové hmoty v organismu. Do výzkumu bylo zapojeno 60 netrénovaných mužů, kteří 5x týdně podstoupili silový trénink s činkami. Po skončení tréninku muži konzumovali v hodinovém rozmezí dvě sklenice odtučněného mléka, sójového mléka nebo speciálního izotonického nápoje pro sportovce s obsahem sacharidů. Po uplynutí 3 měsíců byl podíl svalů u mužů konzumujících mléko o 40 % větší než tomu bylo u skupiny konzumentů sójového nápoje a dokonce o 60 % větší v porovnání se skupinou sportovců konzumujících sportovní nápoje. Příčinou byla pravděpodobně vysoká biologická hodnota mléčné bílkoviny a pozitivní působení vícenenasycených mastných kyselin na odbourávání tuků. 

Studie publikovaná v British Journal of Nutrition popisuje, že mléko je vhodné pro rehydrataci u sportovců po sportovním výkonu a předčí tak samotnou vodu a komerční nápoje pro sportovce. Vědci z univerzity v Loughborough (School of Sport and Exercise Sciences) záležitost zkoumali na 11 zdravých dobrovolnících. Ti se podrobili cyklistickému tréninku, dokud neztratili 1,8 % tělesné hmotnosti, což je znamení dehydratace. Poté jim byly k rehydrataci podány různé nápoje a nejlepší účinek byl dosažen s 600 ml mléka. Pití nízkotučného mléka také pomohlo k setrvání v rehydratovaném stavu ještě po 4 hodinách po cvičení. Je to zřejmě způsobeno tím, že mléko obsahuje potřebné elektrolyty a že je tráveno pomalu.

Mléko má ve výživě člověka nezastupitelnou úlohu. Negativní kampaň proti mléku a mýty kolující po internetu však mléko jako surovinu odsouvají do pozadí. Mléko přitom obsahuje dobře vstřebatelný vápník, vitamin D, vitamin A, a další důležité makro i mikroživiny, bílkoviny mléka jsou dobře sytivé, jsou pro tělo dobře využitelné, a proto se veškeré polotučné mléčné výrobky uplatňují i při snižování nadváhy a regeneraci svalstva po sportu.

 

Pokud chcete pomoci regeneraci svalstva po sportu, doporučuji obrátit se na mě, společně nastavíme vhodné stravování, jedno, jestli s mléčnými výrobky, nebo bez nich, hlavně, ať jste draví a spokojení. Pro někoho, kdo opravdu mléčné výrobky nesmí, doporučuji tyto výrobky pro nejlepší a nejkvalitnější doplnění vitaminů a vápníku:

 

Vitamin D3 a vápník: https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/doplnky/viridian/viridian-vapnik-d3-detail

Beauty komplex nejen pro zdravé klouby a kosti: https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/doplnky/viridian/komplex-pro-krasu-s-msm-detail

https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/doplnky/reflex-nutrition/glucosamine-chondroitin-detail