Výživová poradkyně Mgr. Ing. Markéta Rozinková - změňte svůj život - Ledviny - chraňte je nejen stravou

Ledviny - chraňte je nejen stravou

Ledviny jsou párovým orgánem o velikosti asi 1 sevřené pěsti. Jsou uloženy po stranách páteře v oblasti břišní dutiny. Pro nás jsou při fungování našeho organismu nezbytné. Odstraňují z těla odpadní látky, které vznikají při metabolismu živin z potravy nebo při svalové práci, odstraňují přebytečnou vodu. Vše se přefiltruje v ledvinách do moči.  Ledvinami se vylučují ty látky, které jsou v těle v přebytku. Např. voda, sodíkdraslíkfosfáty a vápenaté ionty, ale i zplodiny metabolizmu, jako např. kyselina močová, která je produktem metabolizmu purinů, močovina (jako konečný produkt metabolizmu bílkovin) a kreatinin jako konečný produkt kreatinového metabolismu svalů.

Kromě filtrační funkce mají na starosti i další činnosti. Díky tomu, jaké množství vody přefiltrují z primární moči zpět do krve, pomáhají regulovat krevní tlak. Pomáhají udržovat také homeostázu elektrolytů v rovnováze a rovnováhu sodno-draselné pumpy. Pomáhají dále regulovat rovnováhu kyselých a zásaditých látek v krevní plazmě. Ledviny jsou také humorálně produktivním orgánem. Produkují hormon erytropoetin, který stimuluje tvorbu nových červených krvinek. Kromě tohoto hormonu ještě syntetizují vitamin D, který je v této formě již aktivní a je společně s dalšími minerálními látkami a vitaminy důležitý pro tvorbu a regeneraci kostní hmoty. Další endokrinní funkcí ledvin je syntéza reninu. Ten je secernován juxtaglomerulárními buňkami, které se přeměnily ze svalových buněk cév, naléhajících na distální tubulus. Je secernován jako odpověď na snížené prokrvení ledvin, na stimulaci vegetativním systémem nebo na sníženou koncentraci sodíku a chloru v distálním tubulu. Renin je součástí systému renin-angiotenzin-aldosteron, který udržuje složení krevní plazmy a podílí se na regulaci krevního tlaku.

Nedostatečné fungování resp. selhávání ledvin se projevuje tak, že v těle se hromadí odpadní látky, zvyšuje se krevní tlak, mění se složení krve, vzniká minerálová dysbalance (vápník, sodík, draslík, fosfor) a tělo nezvládá správně pracovat s vitamínem D.

Tyto příznaky se do určitého momentu nemusí projevovat nějakou bolestivostí.

Jsou ale viditelné projevy onemocnění ledvin:

  • Do moči uniká krev, mění se zabarvení moči do růžova anebo do barvy, jakou mívají nápoje s kolovou barvou
  • Moč je zpěněná
  • Máte otoky na rukou a kotnících, ráno a navečer máte otoky kolem očí

 

V případě výskytu těchto změn je opravdu důležité a nutné co nejdřív se nechat vyšetřit.

Akutní selhání ledvin

Jedná se o náhlou a zejména dočasnou dysfunkci ledvin, která může být způsobena omezením přítoku krve do ledvin, obstrukcí močových cest nebo traumatickým poškozením ledvin po velkých chirurgických zákrocích. Akutní selhání ledvin se léčí kontinuálními metodami náhrady funkce ledvin, nejčastěji na jednotkách intenzivní péče v nemocnici.

Chronické onemocnění ledvin

Pokud dochází ke ztrátě funkčnosti ledvin a ztrátě schopnosti plnit své funkce, jde o chronickém onemocnění ledvin. Jedná se o onemocnění, které může přijít často nepozorovaně, protože „nebolí“. Postihuje mnohem více lidí, než byste vůbec tušili. Ani nevíte, kolik mých klientů o tomto onemocnění při návštěvě u mě ani neví. K chronickému onemocnění vede nejčastěji vysoký krevní tlak a diabetes mellitus. Pokud se chronické onemocnění ledvin zhoršuje, může vést k jejich selhání.

U lidí s chronickým onemocněním ledvin se může vyvinout také onemocnění kardiovaskulární. Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Lidé s chronickým onemocněním ledvin umírají 10x častěji na mozkovou mrtvici a srdeční infarkt než zdravé osoby. Všechna tato onemocnění, co souvisí i s chronickým onemocněním ledvin, souvisí s metabolickým syndromem a vedou k němu jen naše nezdravé návyky a zlozvyky. Polotovary, slané uzeniny, smažená a jinak tučná jídla, sladkosti. K tomu nedostatek pohybu, jídlo ve stresu, nedostatek kvalitního jídla, zeleniny, ovoce, celozrnných obilovin a dále jinak výživných jídel spouští problémy s tlakem, na to se nabalují problémy s cholesterolem a TAG v krvi, objevují se problémy s cukrem v krvi, problémy s játry a na to vše se pak nabalují problémy s otoky a ledvinami. Zdravá výživa je odrazem kvalitní činnosti ledvin, pokud se nejedná o nějaké akutní selhání nebo úraz, nebo pokud se nejedná a o nějakou vrozenou dysfunkci nebo chybějící ledvinu. Ale i pacienti s 1 ledvinou mohou žít kvalitní život, který je až z 80 procent ovlivněn právě stravou!!! Proto se chronickému onemocnění, nebo až selhání dá předejít správně nastavenou a vyváženou stravou. Pomoci se správnou činností ledvin mohou i bylinné směsi. Vyzkoušejte například tuto blahodárnou ledvinnou bylinnou směs s Moringou olejodárnou, kterou naleznete na https://marketarozinkova.cz/eshop/sortiment/bylinne-smesi-s-moringou/bylinna-smes-pro-dobrou-cinnost-ledvin-detail

 

Směs obsahuje kromě Moringy ještě kopřivu dvoudomou, jitrocel kopinatý, břízu bělokorou, rakytník řešetlákovitý, eleuterokok ostnitý, zázvor lékařský a smetánku lékařskou. Vše v dokonalé harmonii pro podporu a ochranu správné činnosti ledvin.

Chronické selhání ledvin

Chronickým selháním ledvin v těle se rozumí stav, kdy už ledviny plní své funkce méně než z 10%. Předchází mu pomalá a progresivní ztráta funkce ledvin probíhající několik let. V případě vážného selhání ledvin je nutné, aby nemocnému byla buď transplantována jiná ledvina, nebo podstoupil dialýzu.

Pacienti s nezvratným selháním ledvin potřebují dialýzu nebo transplantaci ledviny, která nahrazuje funkci nemocných ledvin. Transplantace ledviny od příbuzného žijícího dárce je v současnosti nejlepší léčba chronického selhání ledvin s doporučeními viz.výše.

 

Přeji Vám všem mnoho zdraví a pozitivního myšlení do těchto podzimních dnů.

 

Mgr. Ing. Markéta Rozinková, nezávislá výživová poradkyně