Revmatoidní artritida, aneb jak zmírnit projevy nejen stravou
Je všeobecný omyl, že revmatoidní artritida je kloubní onemocnění. Ve skutečnosti je to porucha funkce imunitního systému. Jde o tzv. autoimunitní onemocnění, kdy náš imunitní systém napadá své vlastní buňky v domnění, že jde o cizí tělesa. Revmatoidní artritida obecně je dlouhodobé chronické onemocnění, doprovázené bolestí. Toto onemocnění člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity a žít samostatný a nezávislý život. Přestože pro revmatoidní artritidu je nejtypičtější onemocnění kloubů, může nemoc postihnout také kterýkoli jiný orgán v těle, například plíce, srdce nebo oči. Z kloubů jsou nejčastěji postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou.
Důvod, proč u daného pacienta tato nemoc propukne, není zatím přesně doložen a vysvětlen. Jsou nám ale jasně známy mechanismy, jak nemoc poškozuje tkáně a vyvolává nepříjemnosti spojené s touto nemocí.
Hlavní proces a projev revmatu je chronický zánět uvnitř kloubu. Nejdříve do kloubu vstoupí bílé krvinky jako první poslové imunitního systému, tvoří se postupně otok, kloub se vlivem otoku zahřívá, je bolestivý a citlivý na dotek, omezuje se jeho hybnost a funkčnost. Postupně probíhající zánět nakonec vyústí v deformity a poničení kloubů. U pacientů s revmatoidní artritidou se nejčastěji projevují únava, hubnutí, bolesti kloubů prstů i zápěstí, omezení pohyblivosti výše zmíněných kloubů. Pacienti dále mají lesklou, hladkou a napjatou kůži na prstech. K tomuto onemocnění se mohou připojit i problémy s očními záněty, problémy neurologické a také v neposlední řadě sideropenie.
Jaké jsou dnes známy postupy léčby?
- Léčba západní medicínou
Léčba je soustředěna na zmírnění příznaků. U lehčích forem stačí podávání nesteroidních antivrevmatik (bez kortikosteroidů, například aspirin, diklofenak, ibuprofen). Tyto léky jen tiší bolest a nemoc neléčí, při dlouhodobém užívání mohou poškozovat zažívací trakt.
Dále se používají také nesteroidní antivrevmatika, tzv. coxiby, které jsou stejně účinné, ale zažívací trakt nepoškozují. Mohou mít ale jiné nepříznivé účinky na ledviny, cévní systém a srdce. Také jsou velmi drahé. O jejich vhodnosti rozhodne lékař.
Rozvoj onemocnění zmírňují soli zlata, hydrochlorochin, penicilamin, sulfasalazin a metotrexát. Účinek je však pomalý a vedlejší příznaky hojné.
Dále jsou používány kortikosteroidy (hydrokortizon, prednizolon, dexametazon a další), které působí protizánětlivě. Aby se zmenšily jejich nežádoucí účinky, musí být kortikosteroidy užívány v co nejnižších (ale ještě účinných) dávkách, přesně podle pokynů lékaře.
Naděje jsou vkládány do biologických imunomodulátorů (látky, které ovlivňují imunitní systém). Tyto látky velmi účinně potlačují zánět tak, že blokují signální molekuly pro rozvoj zánětu nezbytné. Potlačením zánětu (přirozeného obranného mechanismu organismu) mohou však oživit chronické infekce. Proto by se mělo k léčbě těmito léky přistupovat mimořádně citlivě.
K chirurgické léčbě se přistupuje v případě, že léky nepomohly zabránit těžkému poškození kloubů nebo mají závažné vedlejší účinky. Například je-li kloub už nefunkční, může být nahrazen umělým.
- Léky
Předepisují se nesteroidní antirevmatika (ibalgin, diclofenak, ibuprofen atd.), kortikoidy, coxiny, biologické imunomodulátory
- Bylinky
Mohou pomoci tyto bylinky:
- Jalovec obecný – rozžvýkat denně několik bobulek, velmi dobrý jako přirozená desinfekce.
- Kopřiva dvoudomá – účinný je jak čaj z ní, tak potírání zánětlivých ložisek jejími listy díky silným močopudným účinkům. Má také velmi mnoho vitamínů.
- Oves setý – koupel z něj pomáhá při revmatických bolestech.
- Rybíz černý – velmi mnoho vitamínů k posílení imunity, konzumujte čerstvý i jinak upravený.
- Smetánka lékařská – čaj z této bylinky je silně močopudný a je vhodné vypít jej větší množství během krátké doby.
- Šalvěj lékařská – čaj z ní má protizánětlivé účinky, posiluje a uklidňuje.
- Řebříček obecný – pomáhá diuretickými a protizánětlivými účinky ve formě čaje, koupele i olejů a tinktur. Užívejte s mírou, nadměrné používání může vyvolat bolesti hlavy a závratě.
- Třezalka tečkovaná – je univerzálním lékem při celé řadě chorob. Posiluje tělo i nervy. Užívejte ve formě čajů.
- Homeopatika
Po dohodě s lékařem je možné použít tato homeopatika:
- Traumeel S (mast)
- Rhus toxicodendron 9 CH
- Calcarea carbonia 9CH
- Calcarea phosporica 9CH
- Causticum 9CH
- Domácí léčba a babské rady
Je dobré upravit stravovací zvyklosti, omezit potraviny, které obsahují kyselinu arachidonovou. Jde hlavně o vejce, vepřové sádlo a tučné uzeniny z vepřového masa, játrový salám a vepřová játra. Doporučuje se zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin (v rybách), vitamínu C a E, selenu (zelenina a rostlinné oleje), kalcia (mléko a mléčné produkty) a vitamínu D.
- Jídelníček – toto by pro Vás mělo být zásadní při změně stravy
- Jezte dostatek potravin s obsahem síry, jako je česnek, cibule a vejce. Síra je nezbytná pro opravu a přestavbu kostí, chrupavek a pojivové tkáně a napomáhá i vstřebávání vápníku.
- Jezte dostatek zelené listové zeleniny.
- Vyhněte se kyselému ovoci (pomeranče, grepy, citrony,...).
- Jezte celozrnné pečivo, IDEÁLNĚ ŽITNÉ, pšeničné spíše výjimečně a jen celozrnné.
- Jezte konzervované šproty, sardinky, sledě, tuňáky a lososy pouze ve vlastní šťávě, ne v tomatové omáčce.
- Každý den snězte lžičku lněných semen. Ideálně přidejte do pár lžic tvarohu. No anebo si dejte celozrnný žitný chléb, tvarohovou pomazánku s česnekem a posypte pomazánku lžičkou lněných semínek.
- Vyhněte se červenému masu, max. 1 x týdně hovězí kvůli doplnění hemového železa, které je pro naše tělo výhodněji vstřebatelné
- Jablečný ocet je pro pacienty s artritidou velmi dobrý, vhodný je po ránu do vody místo citronu, stačí 3 malé kapky
- Vyhněte se smaženým potravinám a snižte příjem živočišných tuků.
- Omezte mléčné výrobky vyrobené z kravského mléka. Místo toho jezte a pijte kozí mlék a výrobky z něj.
- Vyhněte se některým druhům zeleniny (paprika, lilek, rajčata, brambory, tabák). Látky obsažené v těchto potravinách mohou způsobit bolesti svalů.
- Omezte solení
G) Pár nej na revma – prokázané studie: mořské ryby, zázvor, bobulové plody, barevné ovoce, olivový olej, višně, špenát, vlašské ořechy, brokolice
Výborným pomocníkem v boji s revmatem Vám může být i Moringa olejodárná. Tento zázračný strom s bohatým spektrem vitaminů, antioxidantů a minerálních látek dodá tělu potřebné živiny. Je známo, že v publikované studii u krys byl extrakt z listů moringy schopen potlačit edém o cca 50 % při měření po jedné až 5 hodinách po užití, což bylo srovnatelné s referenčním syntetickým léčivem.
Moringa oleifera (z čeledí Moringaceae) je odolný strom, dobře snáší velká sucha. Je velmi užíván ve výživě lidí v rozvojových zemích. Tato rostlina je již tradičně používána v Africe jako lidový lék na léčbu revmatismu, jedovatých kousnutí, zápalu plic, diabetu, poruch glukózy, hojení ran a jako afrodisiakum. Na Filipínách je zase používána proti poruchám oběhu a metabolickým poruchám a také proti nedostatku nutričních látek. Celá rostlina je bohatá na bioaktivní látky, nejvíce bohaté jsou na ně ale listy, ze kterých se dá připravit odvar, nebo se s nimi dá dochucovat jídlo.
Moringa olejodárná má bohaté nutniční zastoupení:
- 20-25 % bílkovin v sušených listech
- 5-10 % mastné kyseliny v sušině
- 38 % sacharidy
- 14 % vlákniny
- Stopové prvky
- Vápník
- Fosfor
- Hořčík
- Draslík
- Měď
- Mangan
- Zinek
- Železo
- Polyfenoly
- Bioaktivní látky:
- Isothiokyanáty (vyšší množství než kadeřavé rostliny jako brokolice, kapusta, apod.)
- Moringin
- Kvercetin
- Rutin
- Polykyanidiny
Vyzkoušejte například kombinaci Morimgy olejodárné a kopřivy dvoudomé, kdy obě bylinky působí při revmatu prospěšně. Avšak u revmatu platí, všeho s mírou, i toho zdravého, nepřekračujte proto doporučené denní dávkování. Můžete vyzkoušet nálev naředit vodou a přidat 3 kapky jablečného octa.